Czwarta fala pandemii. Niedzielski o czarnym scenariuszu. I wymienia regiony pierwsze do obostrzeń

- Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - powiedział "Faktowi" minister zdrowia Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko ocenił, że miałoby to rację bytu. Niedzielski powiedział też, że w najczarniejszym scenariuszu można się spodziewać 15 tys. zakażonych dziennie w czwartej fali pandemii.

Minister zdrowia był poproszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw COVID-19 dostawali świadczenie 500 plus. Niedzielski podkreślił, że zanim pojawi się dyskusja o obowiązku lub możliwości uprzywilejowanego dostępu do usług dla zaszczepionych, trzeba wyczerpać "potencjał zachęcania ludzi do poddawania się szczepieniu. Dlatego - podkreślił - rząd chce postawić na mobilne zespoły szczepiące. "Chcemy też włączyć lekarzy rodzinnych, by zachęcali swoich pacjentów do szczepień" - zapowiedział. Dodał, że jego zdaniem powiązanie świadczenia 500 plus z zaszczepieniem nie jest dobrym pomysłem.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

Adam Niedzielski: Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń

Pytany, czy w Polsce, jak we Francji, będą wprowadzone zasady, że tylko osoby zaszczepione będą mogły korzystać m.in. z kin i restauracji, Niedzielski podkreślił, że takie zapisy z jednej strony powodują zwiększenie liczby szczepiących się, ale z drugiej budzą duże emocje i niezadowolenie społeczne. "Zastanawiamy się więc, czy forsowanie pewnych rozwiązań, które zwiększają presję na społeczeństwo, nie będzie mniej skuteczne" - powiedział.

Minister dopytywany, jakie scenariusze "leżą na stole", powiedział: - Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 153 zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne

Adam Niedzielski ujawnił, w jakich regionach mogą być wprowadzone obostrzenia

Pytany, czy w regionach będą takie same obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych, Niedzielski stwierdził, że w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim "zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach".

Na pytanie, czy są inne plany, Niedzielski powiedział: "Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń".

Konferencja Mateusza Morawieckiego, Adama Niedzielskiego i Michała DworczykaRząd chce walczyć o szczepienia. Będą mobilne punkty i kampania w szkołach

Niedzielskiego dopytywano, czy pracownicy będą mogli sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony. "Jesteśmy po analizie tego zagadnienia i na pewno wymaga to zmian ustawowych. Trwają takie prace, by taki projekt przygotować; ewentualnie podejmiemy na ten temat dyskusję na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11 sierpnia)" - powiedział szef MZ.

Pytany, co oznaczałoby to dla pracownika i czy mógłby zostać przesunięty na inne stanowisko, gdyby nie był zaszczepiony, Niedzielski ocenił, że "jeśli pracownik ma kontakt z klientem, to przesunięcie do na stanowisko, na którym nie będzie stanowił zagrożenia epidemicznego, miałoby rację bytu".

(PAP) /wni/ mmu/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: