Ministerstwo Zdrowia: 153 zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne

W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o wykryciu 153 nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania w ubiegłym tygodniu liczba ta wynosiła 108.
Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

153 nowe zakażenia i dwie ofiary śmiertelne - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w piątek 30 lipca. Tydzień temu (w piątek 23 lipca) w ciągu doby wykryto 108 nowych zakażeń, cztery osoby zmarły.

Aktualnie w szpitalach znajduje się 295 osób zakażonych koronawirusem, z czego 38 jest podłączonych do respiratora. Objętych kwarantanną jest 79 433 osób. Od początku epidemii koronawirusem zaraziły się 2 882 786 osoby, 75 259 zmarło, a 2 653 608 pacjentów zostało uznanych za ozdrowieńców.

Przeciwciała atakujące koronawirusaNaukowcy opracowali miniprzeciwciała, które skutecznie blokują koronawirusa SARS-CoV-2 i jego warianty

Koronawirus w Polsce. Najwięcej nowych przypadków w województwie małopolskim

Nowe przypadki pochodzą z województw:  małopolskiego (23), lubelskiego (20), śląskiego (19), mazowieckiego (16), pomorskiego (14), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (6), wielkopolskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), łódzkiego (4), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (2) i opolskiego (1).

10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Scenariusze dotyczące czwartej fali koronawirusa

W ostatnim czasie dużo się mówi o scenariuszach, jakie rząd szykuje na czwartą falę epidemii, która według ekspertów nadejdzie do Polski możliwe, że już w połowie sierpnia. 

- Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że rząd myśli o projekcie umożliwiającym firmom, których pracownicy zostali zaszczepieni, niepoddawanie się obostrzeniom. Jak powiedział minister, rząd pracuje nad projektem zmian ustawowych, które umożliwią pracodawcy sprawdzać, czy pracownik jest zaszczepiony

Minister Zdrowia Adam NiedzielskiAdam Niedzielski zapowiada: Zero tolerancji dla agresywnych zachowań antyszczepionkowców

Więcej o: