Rząd chce walczyć o szczepienia. Będą mobilne punkty i kampania w szkołach

- Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń, na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa - zapewnił w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do zapowiadanej czwartej fali epidemii. Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział dodatkowe środki dla gmin, w których nastąpi najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia. Działać mają także mobilne punkty szczepień.

Konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka dotyczyła m.in. programu szczepień i decyzji rządu w tym zakresie.

Koronawirus w Polsce. Minister Dworczyk apeluje, by się szczepić

- W ostatnich dniach notujemy nieco powyżej 100 przypadków zakażeń koronawirusa dziennie, łóżek zajętych w szpitalach mamy ok. 300, respiratory w użyciu to ok. 40 - mówił szef rządu. Jak dodał, "zdaje sobie sprawę z tego, że te liczby nie robią wrażenia na większości Polaków".

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 153 zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne

- Chciałbym zaapelować raz jeszcze o szczepienia. W Europie Zachodniej, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji notuje się po kilkanaście tysięcy, nawet dwadzieścia kilka tysięcy przypadków dziennie - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że "zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem". - Ofiarami koronawirusa padają w ogromnej większości ludzie niezaszczepieni, to 99 proc. tych najbardziej dramatycznych przypadków - dodał.

- Bądźmy mądrzy przed szkodą, bądźmy tymi, którzy zaszczepią się jak najszybciej - zaapelował premier. Przekazał, że infrastruktura szczepień może przyjąć 700 tys. obywateli. - To oznacza, że w ciągu tygodnia możemy zaszczepić ok. 5 mln Polaków - poinformował.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

Mateusz Morawiecki: Nie czekajmy na czwartą falę

Premier zwrócił się także do zatwardziałych przeciwników szczepień. - Obyście państwo nie musieli się przekonywać w szpitalach co do tego, jakie ryzyko niesie ze sobą COVID-19 - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Jeżeli ktoś niezaszczepiony zakazi kogoś innego, nawet jeśli temu komuś się nic nie stanie, może doprowadzić do dramatycznych okoliczności w odniesieniu do innych osób. Przestańmy przynajmniej prowadzić kampanię fake newsów, agresji, z jaką mieliśmy do czynienia w Grodzisku Mazowieckim, to zachowania niedopuszczalne - dodał.

Prezydent USA Joe BidenUSA: Biden ogłosił obowiązek szczepień na COVID-19 dla pracowników federalnych

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rozpoczyna się kolejna z "wielu fal akcji promocyjnych" dla samorządów gmin miejsko-wiejskich i wiejskich. - Można będzie w samorządach pozyskać dodatkowe środki. Chcemy tymi zachętami, pomocami, premierami zachęcić jak największą liczbę naszych rodaków do zaszczepienia - przekazał.

- Pod koniec sierpnia może nadejść czwarta fala. Nie czekajmy na nią, przystąpmy do zaszczepienia się, do programu szczepień wcześniej, zrobimy mały, ale bardzo ważny krok w stronę obrony naszego życia gospodarczego, ochrony zdrowia, naszego indywidualnego zdrowia także - zaapelował.

Adam Niedzielski: Jesteśmy gotowi na czwartą falę

 - Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń, na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "wszyscy są w pełnej gotowości".

Sejm. Zdjęcie ilustracyjneSzczepienia wśród polityków. Ilu posłów przyjęło preparat na COVID-19?

- Mamy w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują testy. Oszacowaliśmy na podstawie ankiet potencjał wykonywanych badań, wynosi blisko 170 tys. badań dziennie, co jest liczbą bardzo dużą, ale przede wszystkim przewyższającą jakiekolwiek zapotrzebowanie, z jakim mieliśmy do czynienia we wcześniejszych okresach - poinformował. 

Minister przekazał, że w ostatnim miesiącu odnotowano 60 proc. udziału wariantu Delta w zakażeniach. - Oznacza to, że rzeczywiście wariant Delta staje się wariantem dominującym w Polsce - podkreślił. Dodał, że "województwo pomorskie dominuje", a liczba aktywnych przypadków wynosi tam 40.

Michał Dworczyk. Kampania w szkołach i mobilne punkty szczepień

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że we wrześniu rusza kampania edukacyjna w szkołach. - Chodzi nie tylko o lekcje, na których będzie przekazywana rzetelna informacja, ale również webinary dla dorosłych - dodał.

- Uruchamiamy już teraz dwa duże programy, zostanie w to zaangażowane blisko 0,5 mld zł. Pierwszy program to "Rosnąca odporność", program dla samorządów. Trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia, otrzymają odpowiednio 1 mln zł za pierwsze miejsce, 0,5 mln zł za drugie i 250 tys. zł za trzecie. Te środki gmina będzie mogła przeznaczyć na te działania, które uzna za potrzebne - wyjaśnił.

- Uruchamiamy objazdowe punkty szczepień w oparciu o urzędy wojewódzkie, zostaną uruchomione mobilne punkty, które będą jeździły po tych gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom być może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień - przekazał Michał Dworczyk.

Do tej pory w Polsce wykonano blisko 34,1 mln szczepień. W pełni zaszczepionych jest ok. 17,2 mln osób. Najwięcej szczepień - 7 mln - wykonano u osób w wieku 61-70 lat.

Więcej o: