Szczepienia wśród polityków. Ilu parlamentarzystów przyjęło preparat przeciw COVID-19?

Posłowie i senatorowie większości opcji politycznych zachęcają do tego, aby szczepić się przeciw COVID-19. Portal Konkret24 postanowił sprawdzić, ilu z nich przyjęło już preparat przeciw koronawirusowi. Nie wszyscy chcą jednak podać konkretne liczby. Koła Konfederacji i Kukiz'15 twierdzą, że nie będą informować o "prywatnych sprawach" swoich posłów.

17 225 194 osób  mieszkających w Polsce jest już w pełni zaszczepionych. Tempo szczepień jednak spada - z tygodnia na tydzień coraz mniej osób zgłasza się do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19. Spadająca dynamika szczepień spowodowała, że coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19 dla określonych grup zawodowych.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Szczepienia na COVID-19. Antyszczepionkowcy podają fake newsa

W połowie lipca w mediach społecznościowych pojawił się post sugerujący, że zdecydowana większość posłów i senatorów nie jest zaszczepiona. Wpis został opatrzony stwierdzeniem, że parlamentarzyści nie chcą brać udziału w "testowaniu na sobie szkodliwych substancji". Wiadomość stała się popularna wśród środowisk antyszczepionkowych. Konkret24, portal zajmujący się weryfikacją fake newsów, postanowił sprawdzić informację powielaną w mediach społecznościowych. Dziennikarze zwrócili się do wszystkich klubów oraz kół poselskich i senatorskich z pytaniem o dokładną liczbę zaszczepionych parlamentarzystów. Otrzymane odpowiedzi pokazały, że informacje podawane przez antyszczepionkowców nie są rzetelne.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaObowiązkowe szczepienia dla niektórych grup? Kraska: Nikt tego nie wyklucza

Ilu parlamentarzystów się zaszczepiło? Nie wszyscy chcą podać dokładne liczby

Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, przekazała portalowi Konkret24, że według informacji zebranych podczas kongresu partii 15 czerwca "bardzo zdecydowana większość parlamentarzystów" jest w pełni zaszczepiona. Czerwińska nie podała jednak dokładniej liczby osób, które otrzymały zastrzyk na COVID-19.

Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL oraz Polska 2050 przekazały szczegółowe statystki dotyczące zaszczepionych. W KO preparat przeciw koronawirusowi przyjęło 122 na 126 posłów i 40 na 41 senatorów. W przypadku Lewicy zaszczepiony jest cały klub poselski (47 osób) i dwoje senatorów. W PSL zaszczepionych jest 27 na 28 parlamentarzystów, a w Polsce 2050 cała siedmioosobowa reprezentacja w Sejmie i jeden senator.

Konfederacja i Kukiz’15 odmówiły podania danych na temat zaszczepienia swoich posłów. Oba koła powołały się na "prywatne sprawy", o których nie mogą informować bez zgody parlamentarzystów. Zgromadzone przez Konkret24 dane pokazują, że w pełni zaszczepionych jest co najmniej 254 na 560 parlamentarzystów.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Mazowieckie. W niedzielę w 10 parafiach odbędą się szczepienia

Więcej o: