Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych? Kraska: Nikt tego nie wyklucza

- Kwestia wprowadzenia szczepienia obowiązkowego pracowników służby zdrowia, administracji czy nauczycieli jest do rozważenia - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Nikt tego nie wyklucza - zaznaczył.

Wiceminister Waldemar Kraska, pytany w TVP Info o możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień służb medycznych, nauczycieli i pracowników administracji, powiedział, że w tej kwestii członkowie Rady Medycznej są zgodni.

- Jutro będzie kolejne posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego i też będziemy o tym rozmawiać. Jakie będą decyzje, najbliższe dni pokażą - zaznaczył.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Zapowiedział, że na jesieni na pewno nastąpi wzrost zakażeń, w związku z tym decyzje będą podejmowane zależnie od sytuacji epidemicznej.

- Widzimy za naszą zachodnią granicą, że codziennie przybywa nowych przypadków zakażeń. U nas jest na razie wzrost, ale stosunkowo jeszcze niewielki, ale tak samo było w poprzednich falach - dodał.

Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Kraska: Mamy jeszcze trochę czasu, żeby przyjąć szczepionkę

Kraska powiedział, że "kwestia wprowadzenia szczepienia obowiązkowego grup, które mają duży kontakt z ludźmi, czyli mówimy o służbie zdrowia, nauczycielach czy pracownikach administracji jest do rozważenia. Nikt tego nie wyklucza".

Pytany o przygotowanie do czwartej fali, powiedział, że "od strony medycznej - zabezpieczenie łóżkowe, respiratorowe - to jesteśmy już gotowi". - Ten plan od kilkunastu tygodni jest przećwiczony przez służby wojewodów, bo to na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia" - powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Przyznał, że trudno przewidzieć, jaka będzie skala zachorowań w czasie czwartej fali. - Mamy jeszcze trochę czasu, kilka tygodni, które są przed nami, żeby przyjąć szczepionkę, nawet dwudawkową i uzyskać odporność - powiedział Kraska. 

Autor: Magdalena Gronek

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: