Wakacje w Grecji. ECDC odradza podróże m.in. na Mykonos, Santorini i Rodos. Powodem koronawirus

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w czwartek, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem uznaje greckie południowe wyspy egejskie za obszar bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego i odradza podróże m.in. na Mykonos, Santorini i Rodos.

Centrum określiło południowe wyspy egejskie jako strefy "ciemnoczerwone", co w terminologii ECDC oznacza obszary bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego, dokąd odradza się wszelkie podróże poza tymi, które są absolutnie konieczne.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Umieszczenie regionu na liście obszarów wysokiego ryzyka pozwala krajom UE na łatwiejsze ustalanie, gdzie powinny obowiązywać zaostrzone rygory sanitarne, wymagające np. wprowadzenia nakazu odbywania kwarantanny po podróży czy obowiązku przeprowadzania testów na koronawirusa. Oznacza to, że niewskazane są podróże do najbardziej popularnych miejsc w Grecji. Archipelag 13 wysp na Morzu Egejskim przyciąga zazwyczaj latem miliony podróżnych - pisze Reuters. 

Grecja chce szczepić dzieci w wieku 12-15 lat

Władze Grecji oświadczyły w poniedziałek, że dzieci w wieku 12-15 lat mogą być szczepione przeciwko COVID-19 szczepionkami Pfizer/BioNTech i Moderna, rozszerzając szczepienia nastolatków, które rozpoczęły się w tym miesiącu w odpowiedzi na wzrost zakażeń. Szefowa greckiego komitetu ds. szczepień, Maria Theodoridou, powiedziała, że włączenie młodszych nastolatków do programu szczepień pomoże chronić bezbronną młodzież i ich krewnych oraz przygotować drogę powrotu do szkoły we wrześniu.

Grecja (zdj. ilustracyjne)Wakacje 2021 - Grecja. Czy wprowadzono jakies nowe restrykcje?

Grecja, kraj liczący 11 milionów ludzi, podał do tej pory ponad 10,2 miliona pierwszych dawek szczepionki. Według Mariosa Themistokleousa, sekretarza generalnego odpowiedzialnego za szczepienia, około 46,8 proc. populacji jest w pełni zaszczepiona.

W celu zachęcenia większej liczby osób do zaszczepienia się rząd zaoferował zachęty, w tym gotówkę i bezpłatny internet dla młodzieży, planując zaszczepienie do jesieni 70 proc. mieszkańców.

Grecja odnotowała w poniedziałek 2070 nowych infekcji COVID-19 i pięć zgonów. Od początku pandemii odnotowano 477 975 przypadków zakażeń koronawirusem i 12 903 zgony na COVID-19.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Komendant główny policji Jarosław SzymczykPolicja: Zero tolerancji dla przeciwników programu szczepień łamiących prawo

Więcej o: