Wlk. Brytania przekazuje 9 mln szczepionek. "Nie będziemy bezpieczni, póki wszyscy nie będą bezpieczni"

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab poinformował, że Wielka Brytania przekaże 9 milionów szczepionek biedniejszym krajom, m.in. Indonezji, Jamajce i Kenii. Minister wezwał również inne bogate kraje, by pomogły tym uboższym uzyskać dostęp do szczepionek.

- Wiemy, że nie będziemy bezpieczni, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni - argumentował brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Wielka Brytania przekazała szczepionki biedniejszym krajom. Dominic Raab wzywa do globalnej akcji szczepień

Wielka Brytania, która zaszczepiła już 71 proc. dorosłych, poinformowała, że jest gotowa do przekazania 9 milionów szczepionek Oxford-AstraZeneca biedniejszym krajom – Indonezji, Jamajce i Kenii.

Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab zastrzegł jednak, że świat nie zostanie odpowiednio zaszczepiony do 2024 r., chyba że inne kraje przyłączą się do akcji  i wesprą biedniejsze kraje. Jego zdaniem może to przyśpieszyć odpowiednie zaszczepienie światowej populacji nawet do połowy przyszłego roku.

Wielka Brytania (zdjęcie ilustracyjne) Wielka Brytania. Rekordowo wysoki wskaźnik zakażeń w jednej grupie wiekowej

- Leży to w interesie nas wszystkich. Jest to moralny obowiązek, ale jest to również bezpośredni interes Wielkiej Brytanii, abyśmy mogli się otworzyć, abyśmy mogli więcej podróżować w celach biznesowych i wakacyjnych, a także chronić się przed kolejnymi falami wirusa lub jego wariantami w przyszłości - powiedział Dominic Raab, cytowany przez Agencję Reutera.

Szczyt G7. Kraje zobowiązały się do przekazania szczepionek

Podczas szczytu G7, czyli spotkania najbogatszych krajów świata (Wielka Brytania, Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone i Włochy), przywódcy zobowiązali się, by wspomóc szczepionkami uboższe kraje. Wówczas Boris Johnson zobowiązał się, że Wielka Brytania przekaże do czerwca 2022 r. 100 milionów szczepionek, z czego 30 milionów jeszcze w 2021 roku. Z kolei USA zobowiązały się, że kupią i przekażą 500 milionów dawek szczepionki Pfizer ponad 90 krajom - podaje Reuters.

Z 9 milionów brytyjskich szczepionek około 5 milionów zostanie przekazanych COVAX, czyli globalnej inicjatywie, której celem jest zapewnienie dostępu do szczepionek najuboższym krajom, a co za tym idzie – zapewnienie równego dostępu do szczepionek. Z kolei 4 miliony szczepionek zostanie przekazanych bezpośrednio do Laosu, Kambodży i Malezji.

Policja UK - zdjęcie ilustracyjne 16-latek zabrał rówieśniczkę na randkę. Dźgnął ją 60 razy nożem

W Indonezji do tej pory pełną dawką zaszczepiono 18,7 mln osób, co daje 6,9 proc. obywateli kraju. Pełną dawką zaszczepiono również 131 tys. Jamajczyków, co daje niewiele ponad 4 proc. osób zaszczepionych. Bardzo zła sytuacja jest  w Kenii, gdzie dwoma dawkami szczepionki zaszczepiono 633 tys. osób, co oznacza 1,2 proc. populacji tego kraju.

Więcej o: