Prof. Horban o obowiązkowych szczepieniach dla pracowników medycznych: Wydanie zaleceń jest niemal pewne

- Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał w czwartek przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Prof. Andrzej Horban został zapytany w TVN24, czy podjęto decyzje dotyczące obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych. W odpowiedzi przekazał, że "decyzji nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko wydania zaleceń".

Prof. Horban: Obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia "niemal pewne"

W kontekście konkretnych grup zawodowych do obowiązkowych szczepień profesor wskazał na "pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem". Jego zdaniem, "niemal pewne jest, że ta grupa zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami".

Andrzej Horban podkreślił, że do rozważenia są obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli. "Część nauczycieli jest niezaszczepiona, a ta grupa zawodowa jest narażona na zakażenie poprzez liczny kontakt z dziećmi" - dodał.

Obowiązek szczepień zostanie wprowadzony? Decyzja do końca przyszłego tygodnia

Jak przekazał przewodniczący Rady Medycznej, mogą się pojawić zalecenia dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników administracji, "pracujących na pierwszej linii frontu, mających kontakt z masowo pojawiającymi się petentami", pracowników sklepów wielkopowierzchniowych i służb porządkowych.

Horban wyraził nadzieję, że decyzje te zostaną podjęte do końca przyszłego tygodnia. Jak zaznaczył, koszty obowiązkowych szczepień pokrywa państwo. (PAP)

Autorzy: ipa/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: