Loteria szczepionkowa na celowniku oszustów. PKO radzi, jak bezpiecznie odebrać nagrodę

Loteria szczepionkowa to okazja na złapanie nagród, jednak warto zachować czujność. Oszuści tylko czyhają, by wyłudzić nasze dane, chwila nieuwagi może nas więc sporo kosztować. O czym pamiętać podczas odbioru nagrody?
Zobacz wideo Aplikacje Fleeceware

1 lipca ruszyła loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania są nagrody pieniężne, a także samochody czy skutery. Niestety wraz z okazją na wzbogacenie się pojawiło się także niebezpieczeństwo.

Loteria dla zaszczepionych naraża na oszustwo?

Jak pisaliśmy, w związku z zapisem, jaki został umieszczony w paragrafie 13. punktu 5. regulaminu loterii, staje się ona łatwym sposobem na oszustwo. Wynika bowiem z niego, że o wygranej zostaniemy powiadomieni za pośrednictwem wiadomości SMS. Za jego pośrednictwem otrzymamy jednak także link do elektronicznego oświadczenia, które trzeba uzupełnić, by móc odebrać nagrodę. W ten sposób loteria może zostać wykorzystana do ataku pishingowego - oszuści nierzadko podszywają się pod znane instytucje lub organizacje, próbując wyłudzić nasze dane. 

Loteria szczepionkowa. PKO radzi, jak bezpiecznie odebrać nagrodę codzienną

O tym, jak bezpiecznie odebrać nagrodę codzienną (tzw. natychmiastową) informuje PKO Bank Polski. Po pierwsze zwycięzcy otrzymają dwie wiadomości SMS:

  • pierwszą - od Totalizatora Sportowego: w jej treści pojawi się informacja o wysokości nagrody, zapowiedź wysyłki drugiej wiadomości;
  • drugą - od PKO Banku Polskiego: w treści otrzymamy kod awizo, kwotę wypłaty, a także termin ważności kodu; co istotne, w tej wiadomości nie pojawi się żaden link, ani prośba o potwierdzenie odbioru nagrody, instalację oprogramowania lub podanie danych.

Aby odebrać nagrodę codzienną, należy udać się do bankomatu PKO Banku Polskiego, a następnie:

  • na ekranie bankomatu wybrać opcję "Wypłata PKO awizo" i wpisać kwotę wypłaty;
  • podać dziewięciocyfrowy kod awizo z drugiej wiadomości SMS;
  • potwierdzić wypłatę kodem, który pojawi się w formie automatycznego połączenia głosowego na telefonie;
  • odebrać pieniądze i odebrać transakcję.

Wygraną można także wypłacić w oddziale banku PKO BP. Nagroda codzienna wynosi 200 lub 500 zł.

Nagrody tygodniowe, miesięczne, finałowe w loterii szczepionkowej. Uważaj!

Problemy pojawiają się jednak w przypadku nagród o wyższej wartości, czyli tygodniowych, miesięcznych czy finałowych. Wówczas wraz z pierwszą wiadomością SMS otrzymamy także link do wspomnianego oświadczenia - jego wypełnienie jest konieczne do otrzymania nagrody i, co istotne, otrzymany link można otworzyć tylko raz. W przypadku problemów, oświadczenie można dostarczyć także pocztą, jednak należy to zrobić w ciągu 10 dni kalendarzowych od kolejnego dnia po otrzymaniu informacji o wygranej - decyduje data wpływu do Totalizatora.

Dla dodatkowego bezpieczeństwa, po otrzymaniu wiadomości dotyczących wygranych, warto sprawdzić poprawność zawartych w niej informacji - listę zwycięzców (z naszym imieniem, pierwszą literą nazwiska oraz zamaskowanym numerem telefonu) można sprawdzić na stronie loterii

Więcej o: