Doradca prezydenta o obowiązku szczepień: Mógłby rodzić duże wątpliwości natury konstytucyjnej

- W moim osobistym przekonaniu tego rodzaju rozwiązanie mogłoby budzić duże wątpliwości na gruncie przepisów polskiej konstytucji - tak o możliwości wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 wypowiedział się w Programie I Polskiego Radia Paweł Mucha, prawnik i społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Jak dodał, kwestia podobnego obowiązku w przypadku medyków powinna być przedmiotem dyskusji w ramach Rady Medycznej przy premierze.

- Jeżeli chodzi o dzisiejszy stan szczepień i debatę w tej sprawie, wydaje mi się, że przede wszystkim to jest kwestia promocji i wszelkich działań, które możemy podejmować, żeby osób wyszczepionych było jak najwięcej - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, sprzeciwiając się tym samym pomysłowi wprowadzenia obowiązkowych szczepień.

W jego opinii należy apelować o szczepienia "z perspektywy społecznej odpowiedzialności, a nie z perspektywy prawnego obowiązku" i argumentować, że są one w interesie osób, które się szczepią.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Mucha o obowiązku szczepień przeciwko COVID-19: Mógłby rodzić duże wątpliwości natury konstytucyjnej

Muchę zapytano także, czy obowiązkowi szczepień powinny podlegać konkretne grupy zawodowe, np. medycy.

To już bardzo szczegółowa kwestia, do dyskusji przez Radę Medyczną i premiera. Można sobie wyobrażać, że w takiej specyficznej sytuacji, w której ktoś odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale niesie także pomoc tym wszystkim, którzy trafiają do placówek ochrony zdrowia, w takiej sytuacji stan rzeczy jest inny niż w sytuacji powszechnego obowiązku

- ocenił. Jak dodał, wprowadzenie nakazu szczepień dla wszystkich obywatelki "mogłoby budzić duże wątpliwości na gruncie przepisów polskiej konstytucji".

- W interesie nas wszystkich jest to, by poziom wszczepienia był jak najwyższy, bo to może zahamować transmisję koronawirusa. Stąd mój gorący apel i dobry przykład ze strony pana prezydenta i pierwszej damy, którzy informowali publicznie, że są zaszczepieni. Namawiam tych wszystkich, którzy jeszcze się wahają, by przyjmowali szczepionki - powiedział Mucha. 

Morawiecki: Obowiązkowe szczepienia dla medyków to jeden z rozważanych wariantów

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla personelu ochrony zdrowia to wariant rozważany przez rządzących.

- Jest część Rady Medycznej, która jeszcze mocniej zachęca np. do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia, podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy i w ogóle Unii Europejskiej, były obowiązkowe. I to bardzo poważnie rozważymy już w najbliższym czasie - mówił szef rządu.

Dodał, że w trakcie ostatniego posiedzenia Rady Medycznej "nie było dyskusji dotyczącej powszechnego obowiązku [szczepień przeciwko COVID-19 - red.] dla wszystkich obywateli bez wyjątku".

Więcej o: