- Jeżeli chodzi o dzisiejszy stan szczepień i debatę w tej sprawie, wydaje mi się, że przede wszystkim to jest kwestia promocji i wszelkich działań, które możemy podejmować, żeby osób wyszczepionych było jak najwięcej - powiedział w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, sprzeciwiając się tym samym pomysłowi wprowadzenia obowiązkowych szczepień.
W jego opinii należy apelować o szczepienia "z perspektywy społecznej odpowiedzialności, a nie z perspektywy prawnego obowiązku" i argumentować, że są one w interesie osób, które się szczepią.
Muchę zapytano także, czy obowiązkowi szczepień powinny podlegać konkretne grupy zawodowe, np. medycy.
To już bardzo szczegółowa kwestia, do dyskusji przez Radę Medyczną i premiera. Można sobie wyobrażać, że w takiej specyficznej sytuacji, w której ktoś odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale niesie także pomoc tym wszystkim, którzy trafiają do placówek ochrony zdrowia, w takiej sytuacji stan rzeczy jest inny niż w sytuacji powszechnego obowiązku
- ocenił. Jak dodał, wprowadzenie nakazu szczepień dla wszystkich obywatelki "mogłoby budzić duże wątpliwości na gruncie przepisów polskiej konstytucji".
- W interesie nas wszystkich jest to, by poziom wszczepienia był jak najwyższy, bo to może zahamować transmisję koronawirusa. Stąd mój gorący apel i dobry przykład ze strony pana prezydenta i pierwszej damy, którzy informowali publicznie, że są zaszczepieni. Namawiam tych wszystkich, którzy jeszcze się wahają, by przyjmowali szczepionki - powiedział Mucha.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla personelu ochrony zdrowia to wariant rozważany przez rządzących.
- Jest część Rady Medycznej, która jeszcze mocniej zachęca np. do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia, podobnie jak w innych krajach zachodniej Europy i w ogóle Unii Europejskiej, były obowiązkowe. I to bardzo poważnie rozważymy już w najbliższym czasie - mówił szef rządu.
Dodał, że w trakcie ostatniego posiedzenia Rady Medycznej "nie było dyskusji dotyczącej powszechnego obowiązku [szczepień przeciwko COVID-19 - red.] dla wszystkich obywateli bez wyjątku".