Włochy. 99 proc. zmarłych od lutego na Covid-19 nie zakończyło szczepień

Około 99 procent osób zmarłych we Włoszech na Covid-19 od lutego tego roku nie otrzymało pełnej dawki szczepionki - ogłosił we wtorek krajowy Instytut Służby Zdrowia. Ci zmarli zaś, którzy szczepienia zakończyli, mieli bardzo zaawansowany wiek i inne choroby.

W ogłoszonym raporcie Instytut poinformował, że od 1 lutego do 21 lipca zanotowano 423 zgony osób w pełni zaszczepionych. Średnia ich wieku wynosi 88 lat. Stanowią oni 1,2 proc. wszystkich zmarłych zakażonych SARS-CoV-2, których było w tym czasie ponad 35 tysięcy.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Eksperci Instytutu wyjaśnili, że wybrali do analizy okres począwszy od 1 lutego, bo wtedy minęło pięć tygodni na dokończenie szczepień od momentu ich rozpoczęcia w kraju.

Najnowsze dane włoskiego ministerstwa zdrowia z ostatniej doby to 24 następne zgony na Covid-19 i 4522 kolejne przypadki zakażeń wykryte w około 242 tys. testów.

Rejestr zmarłych z Covid-19, prowadzony od lutego 2020 roku, wzrósł do 127 995 osób.

Do szpitala trafiło 106 następnych osób, w tym 7 na intensywną terapię. Według oficjalnych danych obecnie we Włoszech jest około 70 tys. zakażonych koronawirusem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Koronawirus: więcej informacji na gov.pl

Więcej o: