Obowiązek szczepień dla wybranych grup zawodowych? Decyzje możliwe jeszcze w tym tygodniu

Członkowie Rady Medycznej zaproponowali premierowi, aby obowiązkiem szczepień przeciwko COVID-19 objąć niektóre grupy zawodowe. Chodzi o pracowników ochrony zdrowia, gastronomii i część urzędników - wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF FM.
Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, premier Mateusz Morawiecki ma zastanowić się nad propozycjami Rady Medycznej. Pierwsze decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte jeszcze w tym tygodniu.

RMF FM podaje, że chodzi nie tylko o lekarzy czy pielęgniarki, ale również o pracowników recepcji, diagnostów i techników. "Na stole pojawił się też pomysł, aby zaszczepić musieli się także urzędnicy państwowi i samorządowi. Przynajmniej ci, którzy pracują z interesantami. Pojawiają się także głosy, by obowiązkowe szczepienia objęły również pracowników gastronomii, kawiarni, czy restauracji" - informuje rozgłośnia.

Dr Paweł GrzesiowskiDr Grzesiowski: Traktując szczepienie jako luksus, wysyłamy niedobry sygnał

"Naszym zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe wśród medyków"

W poniedziałek wieczorem odbyło się spotkanie Rady Medycznej z rządem. - Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można dotrzeć ze szczepionkami jeszcze bliżej obywateli. Wśród pomysłów jest dostarczenie jak największej liczby szczepionek do POZ, aby tam zdążyć zaszczepić jak najwięcej osób przed czwartą falą. Kolejny raz przekazaliśmy także, że naszym zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe wśród medyków. Rozmawialiśmy też o innych zawodach, które wymagają bezpośredniego kontaktu z ludźmi, jak i włączeniu się pracodawców w wymaganie od pracowników poddania się szczepieniu - przekazała w rozmowie z PAP prof. Magdalena Marczyńska.

Jak dodała, Rada Medyczna poprosiła rząd o jasną deklarację na temat braku ewentualnych restrykcji epidemicznych dla zaszczepionych w przypadku czwartej fali wirusa, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie szczepieniami.

Szczepienia na COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)"Prosiliśmy rząd o jasny przekaz o braku restrykcji dla zaszczepionych"

Więcej o: