Nieoficjalnie: W Polsce nie będzie miejsc tylko dla zaszczepionych. Rząd obawia się buntu

Nie będzie w Polsce kin, restauracji czy sklepów tylko dla zaszczepionych przeciw COVID-19 - ustaliło nieoficjalnie RMF FM. Źródła rozgłośni w rządzie twierdzą, że wprowadzenie restrykcji podobnych do tych, na które niedawno zdecydowała się np. Francja, mogłoby doprowadzić do wybuchu "społecznego buntu".

Według RMF FM rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował się postawić na strategię, która była realizowana już wiosną. Zakłada ona jedynie zaostrzanie limitów wstępu dla osób niezaszczepionych. W praktyce będzie to oznaczało, że do restauracji, kina czy na wesele będzie mogła wejść określona liczba osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19. O całkowitym zakazie nie będzie więc mowy.

Jednocześnie, podobnie jak teraz, limity nie będą obowiązywać osób zaszczepionych. Podstawą weryfikacji będą w tym przypadku certyfikaty szczepień.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

RMF FM: Rząd nie zamierza wprowadzać twardego lockdownu dla osób niezaszczepionych

"To pokazuje, że rząd nie przyjmuje argumentów ekspertów z Rady Medycznej przy premierze, którzy postulują twarde zakazy wstępu do niektórych miejsc dla niezaszczepionych" - czytamy na portalu rmf24.pl.

Nieoficjalnie współpracownicy szefa rządu mieli przyznać, że obawiają się "społecznego buntu", który mógłby wybuchnąć po wprowadzeniu twardego lockdownu dla niezaszczepionych. 

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedzią prezydenta Francji Emmanuela Macrona, od 1 sierpnia osoby niezaszczepione oraz te, które nie są ozdrowieńcami i nie mają negatywnego wyniku testu na COVID-19, stracą możliwość wstępu do barów, kawiarni, restauracji i centrów handlowych, a także samolotów, pociągów i autobusów. Już teraz, bo od 21 lipca, osoby te nie mogą odwiedzać kin i teatrów oraz innych miejsc "wypoczynku i kultury", w których gromadzi się powyżej 50 osób.

Jak podała agencja AFP, krótko po telewizyjnym orędziu Macrona, w trakcie którego zapowiedział obostrzenia dla niezaszczepionych, obciążenia nie wytrzymała strona internetowa doctolib.fr, na której można m.in. ustalić termin szczepienia przeciw COVID-19. W ciągu kilku pierwszych godzin po wystąpieniu prezydenta na szczepienie zarejestrowało się ponad 900 tys. Francuzów. 

Włoski rząd ogłosił natomiast w ubiegły czwartek, że od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku powyżej 12 lat do wejścia na teren restauracji mieszczących się w zamkniętych pomieszczeniach, a także wejścia do obiektów kultu religijnego, teatrów, kin i basenów. Zaszczepieni będą mogli również uczestniczyć w imprezach sportowych.

Więcej o: