Ministerstwo Zdrowia: 74 zakażenia koronawirusem i zero ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia przekazało w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby wykryto 74 zakażenia koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniego poniedziałku liczba zachorowań zwiększyła się o 13 osób. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Liczba osób, które wygrały walkę z COVID-19, wzrosła o 80 - od początku epidemii jest to już 2 653 359 osób. Minionej doby zmniejszyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 83 518 Polaków, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego dnia o 1 360 osób.

O dwa spadła liczba zajętych respiratorów, a o jeden wzrosła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 45 respiratorów i 305 łóżek, co przekłada się na 7 proc. zajętych respiratorów i 4 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Koronawirus w Polsce. W poniedziałek ani jednej ofiary śmiertelnej

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (16), małopolskiego (8), śląskiego (7), wielkopolskiego (7), podlaskiego (5), dolnośląskiego (4), świętokrzyskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3), lubelskiego (2), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), lubuskiego (1), łódzkiego (1), opolskiego (1). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław FogielLockdown tylko dla niezaszczepionych? Wicerzecznik PiS nie wyklucza

"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - przekazał resort zdrowia. 

- Druga połowa sierpnia to jest moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej liczby osób zakażonych - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytut Medycznego w Warszawie. Według niego w regionach Polski, gdzie występuje najniższy odsetek zaszczepienia, "będziemy spotykać się ze starym obrazem epidemii, czyli zachowaną zależnością pomiędzy zakażeniami a zachorowaniami i powikłaniami".

Szczepienia przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjneMikrobiolog: "długi COVID" nie grozi osobom zaszczepionym

Więcej o: