"Długi COVID" to m.in. zaburzenia smaku i mgła mózgowa. Mikrobiolog: Nie grozi on osobom zaszczepionym

"Długi COVID" to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym on nie grozi - powiedziała PAP mikrobiolog dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza. Podkreśliła, że szczepienie chroni przed powikłaniami.

- Zakażenie koronawirusem kojarzymy z przeziębieniem - tak mówiliśmy od początku pandemii. I rzeczywiście, tak będzie przechodziło chorobę 80 proc. osób, a 20 proc. osób będzie przechodziło ją ciężko. Teraz wiemy już jednak, że codziennie uczymy się wirusa, codziennie spływają nowe badania - powiedziała PAP dr Jursa-Kulesza, mikrobiolog, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

"Długi COVID". Zaburzenia smaku mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy

Zaznaczyła jednak, że nawet w przypadku lekkiego przebiegu choroby wiele objawów może się utrzymywać po przebyciu zakażenia tygodniami - to tzw. długi COVID. Mogą być one związane m.in. z burzą cytokinową, z mikrozakrzepami w drobnych naczyniach włosowatych, z atakowaniem komórek posiadających receptory dla wirusa - komórek płuc, serca, nerwowych.

- Może się okazać, że pacjent wiele tygodni po zakażeniu będzie odczuwać zaburzenia smaku i węchu. Sama przez dwa-trzy miesiące po zakażeniu odczuwałam brak węchu - mówiła lekarka.

Wskazała, że według badań u ok. 3 proc. pacjentów zaburzenia smaku utrzymywały się nawet przez kilka miesięcy. Dodała, że także laryngolodzy alarmują, iż pojawiają się zaburzenia związane z odbieraniem dźwięków, a więc np. jednostronna głuchota, która niekoniecznie może być odwracalna.

Na zdjęciu: widzowie zawodów wrestlingowych w Edirne w Turcji Turcja: Ponad 14 tys. nowych zakażeń w pełni sezonu. Na lotniskach tłumy

- Myślę, że także przychodnie kardiologiczne będą przyjmowały dużą liczbę pacjentów, którzy będą zgłaszali się z dziwnymi objawami dotyczącymi dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego - powiedziała dr Jursa-Kulesza.

Wyjaśniła, że chodzi o osoby, które dotychczas nie miały problemów z układem krążenia - obecnie zgłaszają się pacjenci z bólami w klatce piersiowej, dusznością, tachykardią, kołataniem serca.

- Objawy ze strony mięśnia sercowego nas nie dziwią - w sercu znajdują się receptory dla wirusa (receptory ACE2). Mamy doniesienia z czasopism kardiologicznych, że pacjenci mogą mieć nieodwracalnie uszkodzony mięsień sercowy - zaznaczyła lekarka.

"Długi COVID". Pacjenci skarżą się na mgłę mózgową, a nawet psychozy. "Zagadka"

Najwięcej pacjentów zgłasza jednak utrzymywanie się objawów związanych z tzw. mgłą mózgową, ogromnym zmęczeniem, ale też z bezsennością czy nawet psychozami. Mikrobiolog dodała, że na organizm pacjenta po zakażeniu może działać bardzo wiele mechanizmów związanych z zakażeniem, jakie wywołuje SARS-CoV-2.

- To wirus, który pozostanie dla nas zagadką jeszcze przez wiele miesięcy - oceniła dr Jursa-Kulesza.

Jak dodała, należy też zwrócić uwagę na ewentualne powikłania u dzieci, które, choć zwykle przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub prawie bezobjawowo, to zjawisko "długiego COVID-u" może dotyczyć także ich.

Szpital w Izraelu Izrael: 80 proc. zaszczepionych nie przekazało dalej wirusa

- "Długi COVID" to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym nie grozi - podkreśliła lekarka.

Zaznaczyła, że szczepienie nie chroni tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami.

- Nawet jeśli jako osoba zaszczepiona przechodzę chorobę, to można być pewnym, że powikłań nie będzie, bo nie dopuszczamy do rozwinięcia się burzliwej reakcji zapalnej - wirus jest neutralizowany bardzo szybko - wyjaśniła dr Jursa-Kulesza.

autorka: Elżbieta Bielecka

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: