Turcja. Ponad 14 tys. nowych zakażeń w pełni sezonu turystycznego. Na lotniskach "tłumy, brak dystansu"

Ostatnia doba była w Turcji rekordowa pod względem zakażeń koronawirusem - zarejestrowano ich 14 230, prawie trzykrotnie więcej niż trzy tygodnie wcześniej i najwięcej od połowy maja - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia. W ciągu 24 godzin zmarło 55 osób.

Na początku maja w Turcji wykrywano ponad 60 tys. infekcji dziennie. Dzięki wprowadzeniu rygorystycznego lockdownu 4 lipca liczba nowych infekcji wyniosła 4 418, jednak większość restrykcji w lipcu zniesiono.

Na początku lipca główna partia opozycyjna w kraju, kemalistowska Partia Ludowo-Republikańska (CHP), skrytykowała rząd za ukrywanie prawdziwej liczby zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem, aby nie odstraszać zagranicznych turystów. Oficjalnie do tej pory w Turcji z powodu Covid-19 zmarły 50 934 osoby.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Lotnisku w Antalyi - "tłumy, o przestrzeganiu zasad covidowych chyba nikt nie słyszał"

Turcy wracają do miast po 9-dniowych wakacjach, gdy wraz z zagranicznymi turystami przebywali w nadmorskich miejscowościach, gdzie noszenie maseczek i trzymanie dystansu społecznego było powszechnie ignorowane. Mapa gęstości występowania COVID-19 w rządowej aplikacji oznaczyła na czerwono prawie całe centrum Antalyi, popularnej miejscowości turystycznej, co oznacza wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

To właśnie na lotnisku w Antalyi odprawiają się codziennie tłumy turystów. O tym, że na miejscu nie ma mowy o przestrzeganiu zasad dystansu, pisze portal money.pl, powołując się na relację swojej czytelniczki, pani Bożeny. - O przestrzeganiu zasad covidovych chyba nikt tu nie słyszał... W ciągu 3 godzin 40 odlotów i wszyscy pasażerowie po odprawie kierowani są do kontroli paszportowej, która odbywa się na niewielkiej przestrzeni, brak dystansu, ludzie są wręcz "upychani", nie ma możliwości, żeby wycofać się z tego miejsca - opisuje turystka. - Po przejściu do hali odlotów tłumy ludzi, jeden na drugim, dramat - dodaje.

*

(PAP), jo/ tebe/, red. kn

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: