Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy zakazili się koronawirusem, nie infekowało innych osób

80 proc. zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, u których stwierdzono zakażenie, nie zakaziło innej osoby w przestrzeni publicznej - wynika z danych izraelskiego rządu, o których poinformowała telewizja Kanał 2. Jak się okazuje, jedynie 3 proc. tych, którzy otrzymali szczepionkę, "przekazało" wirusa 2-3 innym osobom.

Dane izraelskiego Ministerstwa Zdrowia przytoczone przez Kanał 2, o których informuje z kolei portal Timesofisrael.com, wskazują, że 80 proc. osób zaszczepionych, którzy w ostatnim czasie zakazili się koronawirusem, nie przeniosło zakażenia na inne osoby w przestrzeni publicznej.

10 proc. zakażonych i zaszczepionych osób zakaziło jedną osobę, a 3 proc. - dwie lub trzy. W przypadku pozostałych 7 proc. nie ma pewności, czy przyczyniły się do zakażenia kogokolwiek.

Przypomnijmy: szczepienia w przypadku zakażenia koronawirusem znacząco zmniejszają ryzyko hospitalizacji i poważnych powikłań, a tym samym zgonu.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Koronawirus w Izraelu

Izrael w ostatnich dniach zmaga się ze wzrostem zakażeń COVID-19. Dane przedstawione przez tamtejsze władze wskazują, że szczepionka firmy Pfizer może wykazywać skuteczność mniejszą niż 40 procent przeciwko wariantowi Delta. Jednocześnie w około 90 procentach chroni przed ciężkim przejściem choroby.

Zdjęcie ilustracyjneSzef WIM o czwartej fali: Duża liczba zakażonych w drugiej połowie sierpnia

Około 57 procent obywateli Izraela jest w pełni zaszczepionych, ale większość ostatnich przypadków zakażeń jest związana z wariantem Delta. W związku z pogorszeniem się sytuacji pandemicznej rząd premiera Naftaliego Bennetta promuje szczepienia wśród dzieci przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W przypadku dzieci niezaszczepionych rozważane jest wprowadzenie obowiązku częstego testowania na obecność COVID-19.

Jak wynika z danych opublikowanych w sobotę, w piątek stwierdzono w Izraelu 1430 nowych zakażeń. Liczba pacjentów w ciężkim stanie wyniosła ok. 90, zmarła jedna osoba. 

Więcej o: