Szczepienia przeciw COVID-19. Rząd dopuści możliwość mieszania preparatów

Minister zdrowia poinformował, że rząd zdecydował się na dopuszczenie możliwości mieszania szczepionek przeciw COVID-19. - Jeżeli ktoś zastosował jeden preparat, po którym wystąpiły niepożądane odczyny, to może zastosować choćby preparat mRNA - mówił Adam Niedzielski.

Piątkowa konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka dotyczyła akcji szczepień przeciw COVID-19. Politycy mówili m.in. o zwolnieniu tempa szczepień oraz o tym, że czwarta fala koronawirusa to tylko kwestia czasu. Przedstawili także rozwiązania, które mają zachęcić Polaków do przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19. Jednym z nich ma być możliwość mieszania szczepionek różnych producentów.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Adam Niedzielski: Decyzja o możliwości mieszania szczepionek zostanie ogłoszona jeszcze dziś

- Po pierwsze chcieliśmy zająć się grupą tych osób, które odnotowały niepożądane odczyny poszczepienne po pierwszym szczepieniu. Chcemy dopuścić schemat szczepienia, który dopuszcza możliwość mieszania szczepionek. To jest warunkowane zgłoszeniem niepożądanego odczynu poszczepiennego po pierwszej dawce.

Michał Dworczyk, Adam NiedzielskiDworczyk: Koła gospodyń wiejskich wezmą udział w promocji szczepień

- Mówiąc trywialnie, jeżeli ktoś zastosował jeden preparat, po którym wystąpiły niepożądane odczyny, to może zastosować choćby preparat mRNA, który w obiegowej wiedzy oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia odczynu - poinformował minister zdrowia.

Adam Niedzielski zapowiedział, że ta decyzja zostanie ogłoszona w formie komunikatu w piątek 23 lipca. Podziękował także Radzie Medycznej za "dogłębną analizę" efektywności mieszania szczepionek przeciw COVID-19.

- Ona paradoksalnie w obliczu pojawiania się nowych mutacji daję tę możliwość utrzymania wysokiej odporności - nie tylko w kontekście zakażeń, co nie jest najważniejsze, tylko w kontekście ochrony przed ciężkim przebiegiem zakażenia. 

Adam Niedzielski, minister zdrowiaSzczepienia bezpłatne tylko do września? Niedzielski: Decyzja jest rozważana

Więcej o: