Włochy. "Efekt Draghiego" po wprowadzeniu przepustki covidowej. Rośnie liczba zapisów na szczepienia

We Włoszech są pierwsze rezultaty decyzji rządu o rozszerzeniu użycia przepustki COVID-19, która będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych. O "efekcie słów premiera Mario Draghiego" i masowych zapisach na szczepienia informują władze Ligurii.

W czwartek rząd Włoch ogłosił, że od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gry.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Włochy. "Cel, jaki wyznaczył premier, został osiągnięty". 5 tys. zapisów w dwie godziny 

Wkrótce po wieczornej konferencji prasowej premiera szef władz regionu Liguria Giovanni Toti poinformował: W ciągu dwóch godzin po wystąpieniu Draghiego zapisy na szczepienia podskoczyły; przyjęto ich 5 tysięcy.

- A zatem cel, jaki wyznaczył premier, został osiągnięty - ocenił gubernator regionu w telewizji RAI. - Chciałbym, aby te decyzje stanowiły motywację do zaszczepienia się dla wszystkich, którzy wbrew wszelkim dowodom naukowym i zdrowemu rozsądkowi jeszcze tego nie zrobili - dodał Toti.

- Wolność indywidualna jest zagwarantowana przez konstytucję i ta sama ustawa zasadnicza chroni zdrowie jako fundamentalne prawo jednostki i dobro zbiorowości. To oczywiste, że należy także chronić wolność tego, kto jest zaszczepiony, by kontynuował swoje normalne życie - oświadczył włoski polityk.

Wielka Brytania (zdjęcie ilustracyjne) Wielka Brytania. Rekordowo wysoki wskaźnik zakażeń w jednej grupie wiekowej

W stolicy Ligurii, Genui z możliwości zaszczepienia się podczas otwartej nocy z czwartku na piątek, zorganizowanej przez lokalne władze, skorzystało ponad dwa tysiące osób. Dotychczasowy bilans szczepień we Włoszech to 63,7 mln podanych dawek. Szczepienia zakończyło prawie 29 milionów osób, czyli 53 procent ludności.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Szczepionka Johnson & Johnson przeciwko COVID-19. Islandia. Zaszczepieni preparatem J&J dostaną dodatkową dawkę

Więcej o: