Ministerstwo Zdrowia: 108 nowych przypadków zakażenia, cztery osoby zmarły na COVID-19

W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację, że w ciągu ostatniej doby wykrytych zostało 108 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba nowych zakażeń wzrosła o 15 osób. Największa liczba nowych zachorowań została odnotowana w województwie śląskim.

108 nowych przypadków zakażenia oraz cztery zgony spowodowane COVID-19 - o takich danych w piątek 23 lipca poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Tydzień wcześniej, w piątek 16 lipca - zgodnie z informacjami resortu - wykryto 93 nowych i potwierdzonych zachorowań; zmarło 14 osób. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Nowe przypadki zakażenia dotyczą województw: śląskiego (20), mazowieckiego (16), pomorskiego (16), małopolskiego (14), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (4), dolnośląskiego (3), lubelskiego (3), łódzkiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), zachodniopomorskiego (3), podkarpackiego (2), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (1), lubuskiego (0), opolskiego (0).

"5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - precyzuje Ministerstwo Zdrowia. 

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce zakażonych zostało 2 881 948 osób, a liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła 75 235. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 127 pacjentów, w związku z czym liczba ozdrowieńców wzrosła do 2 653 172.

Niedzielski: Fala będzie się rozpędzała. Kulminacja pod koniec wakacjiNiedzielski: Fala będzie się rozpędzała. Kulminacja pod koniec wakacji

W szpitalach znajdują się 324 osoby zakażone koronawirusem, 53 z nich są podłączone do respiratora. Obecnie kwarantanną objętych jest 84 546 osób, a aktualnie chorych 153 541 osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Czwarte fala będzie inna niż poprzednie 

W piątkowej porannej rozmowie w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do zapowiadanej przez ekspertów czwartej fali epidemii koronawirusa, która ma uderzyć jesienią lub jeszcze w sierpniu. Jak stwierdził szef resortu, kolejna fala "będzie zupełnie inna niż poprzednie". 

- Najgorszy scenariusz, który analizowaliśmy, to zachorowania w przedziale 10-15 tys., co już stanowi o połowę mniej niż w apogeum drugiej i trzeciej fali - mówił Niedzielski. Dodał, że zakażenia te "nie przekładają się w takim stopniu jak poprzednio na hospitalizacje". Szczepienie bowiem chroni nie tylko przed samym zakażeniem COVID-19, ale również przed hospitalizacją oraz ciężkim przebiegiem choroby. 

Adam NiedzielskiNiedzielski o czwartej fali: Najgorszy scenariusz to 10-15 tys. zakażeń

- Prawdopodobieństwo lockdownu w przypadku czwartej fali jest o wiele mniejsze niż w poprzednich falach. [...] Przy lockdownach będziemy brali pod uwagę regionalny poziom wyszczepień. Jeżeli mamy takie regiony, gdzie ryzyko rozprzestrzeniania jest większe, bo jest mniejszy poziom wyszczepień, to wiadomo, że te regiony będą w pierwszej kolejności analizowane do wprowadzania jakichkolwiek obostrzeń - zapowiadał szef resortu zdrowia. 

Więcej o: