Islandia. Zaszczepieni preparatem J&J dostaną dodatkową dawkę. Wszystko przez Deltę

Mieszkańcy Islandii, którzy otrzymali jednodawkową szczepionkę Janssen (Johnson & Johnson), zostali zaproszeni na dodatkowe szczepienie w drugiej połowie sierpnia w celu wzmocnienia odporności na wysoko zakaźny wariant Delta koronawirusa.

"Chcemy zaoferować wszystkim tym, którzy zaszczepili się preparatem Janssen dodatkową dawkę szczepionki. Prawdopodobnie będzie to Pfizer" - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej główny epidemiolog Islandii Thorolfur Gudnason.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Islandia zastanawia się nad dodatkowym szczepieniem przeciwko COVID-19. Dotyczy osób zaszczepionych preparatem Janssen

Preparat koncernu Johnson & Johnson wyróżnia się tym, że do pełnego zaszczepienia przeciwko koronawirusowi wystarczy jeden zastrzyk. W przypadku preparatów firm AstraZeneca, Pfizer czy Moderna - wymagane są dwie dawki.

Spośród prawie 267 tys. osób, które na Islandii otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19, około 53 tys. przyjęło preparat Janssen. Trzy czwarte tych osób ma mniej niż 40 lat.

Islandia od ponad tygodnia zmaga się ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem; w ciągu ostatnich 7 dni zanotowano 213 infekcji, z czego 148 to osoby w pełni zaszczepione. Główny epidemiolog kraju Gudnason twierdzi, że większość osób zaszczepionych, u których wykryto nową infekcję SARS-CoV-2, to właśnie osoby zaszczepione preparatem Janssen.

AFP pisze, że ostatni wzrost liczby nowych zakażeń na wyspie może doprowadzić do przywrócenia restrykcji przeciwepidemicznych, które zniesiono 26 czerwca.

Wariant Delta może skutkować kolejną falą epidemii

Chińscy specjaliści w artykule "How the Delta variant achieves its ultrafast spread" twierdzą, że wiremia tej odmiany koronawirusa, czyli liczba zdolnych do namnażania się wirusów we krwi, jest 1260 razy większa w porównaniu do pierwszych wariantów SARS-CoV-2, które pod koniec 2019 r. zapoczątkowały pandemię. Z tego powodu, COVID-19 może szybciej się rozwijać i w szybszym tempie powodować kolejne zakażenia.

"Mamy nowe dowody, że 'superwariant' Delta nie tylko jest bardziej zakaźny, ale namnaża się ponad 1000 razy szybciej, co powoduje skrócenie okresu wylęgania do średnio czterech dni, wydłużenie czasu eliminacji i więcej powikłań" - wyjaśnia na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

(PAP)/ ska/ ap/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: