Izrael. Powstaną doustne szczepionki przeciwko COVID-19. Będzie je można przyjmować w domu

Izraelska firma Oravax Medical rozpocznie testy kliniczne z lekiem przeciwko COVID-19 przyjmowanym doustnie. Jak zauważył "The Jerusalem Post", w ciągu kilku tygodni ma uzyskać zgodę na badania od krajowego ministerstwa zdrowia.

Szczepionka, jak informuje dziennik, uderza w trzy białka strukturalne koronawirusa. Dla porównania preparaty Moderna i Pfizer są nakierowane na pojedyncze białko kolczaste.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Epidemia koronawirusa. Powstanie doustnej szczepionki pozwoliłoby ludziom samodzielnie się zaszczepić

Prezes Oravax Nadav Kidron powiedział w rozmowie z gazetą "The Jerusalem Post", że lek "powinien być znacznie bardziej odporny" na warianty koronawirusa, w tym na odnotowaną po raz pierwszy w Indiach Deltę. - Nawet jeśli wirus przedostanie się przez jedną linię ochronną, będzie potem druga, a następnie trzecia - wyjaśnił.

- Doustna szczepionka wyeliminowałaby kilka barier spowalniających szybką dystrybucję na szeroką skalę, potencjalnie umożliwiając ludziom samodzielne przyjmowanie jej w domu - dodał. Zaznaczył też, że leki przyjmowane doustnie mają zwykle mniej skutków ubocznych. Ponadto taka szczepionka, nad którą pracuje jego firma, może być transportowana w temperaturze, jaką posiadają zwykłe lodówki i przechowywana w temperaturze pokojowej. 

Polska. Wykonano ponad 33 mln szczepień (zdjęcie ilustracyjne)W Polsce wykonano ponad 33 mln szczepień. Kraska: Przed nami dużo pracy

Izrael. Od 1 sierpnia dorośli mają otrzymać szczepionkę Moderny

Od 1 sierpnia dorośli Izraelczycy mają otrzymać szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Fundusze zdrowia będą mogły składać zamówienia na preparat, który następnie zostanie udostępniony Izraelczykom powyżej 18. roku życia - poinformował dziennik "The Jerusalem Post".

W tej sytuacji szczepionka firmy Pfizer będzie podawana tylko osobom do lat 18, dla których szczepionka Moderny nie jest jeszcze zatwierdzona oraz osobom, które czekają na drugą dawkę.

Szczepionki Pfizer i Moderna to preparaty oparte na materiale genetycznym RNA lub mRNA. Różnice między nimi są niewielkie - główna z nich polega na tym, że pierwszą i drugą dawkę szczepionki Pfizera podaje się w odstępie 21 dni, podczas gdy dawki szczepionki Moderny podaje się w odstępie 28 dni.

Virus Outbreak-New YorkCo się dzieje z SARS-CoV-2 w Europie i na świecie. Najnowsze statystyki

Izrael posiada w magazynach ok. 200 tys. dawek Moderny. W przeszłości używał preparatów tej firmy do zaszczepienia ok. 120 tys. palestyńskich pracowników posiadających pozwolenie na wjazd do Izraela.

Izraelski zapas szczepionek firmy Pfizer ma się skończyć 31 lipca. Nowy transport, na który składa się ok. 100 tys. dawek, ma jednak dotrzeć 1 sierpnia.

Aby uniknąć zmarnowania szczepionek, kraj ten podpisał dwa tygodnie temu umowę z Koreą Południową na wymianę 700 tys. dawek.

(PAP) skib/ tebe/ cyk/ tebe/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: