Australia. Premier przeprasza za powolny program szczepień. Ostrzega, że infekcji będzie więcej

Premier Australii Scott Morrison przeprosił w czwartek za powolny program szczepień przeciw COVID-19. Tymczasem najludniejszy stan kraju Nowa Południowa Walia zgłosił największy od 16 miesięcy dobowy wzrost liczby zakażeń (124 przypadki), ostrzegając, że liczba ta najpewniej wzrośnie.

- Przykro mi, że nie udało nam się osiągnąć takich wyników, na jakie liczyliśmy na początku tego roku - powiedział premier dziennikarzom w Canberze. Portal News.com podaje, że szef rządu przeprosił i wziął na siebie odpowiedzialność za powolne tempo szczepień, chociaż wcześniej nie chciał tego uczynić.

W Australii podawane jest niecałe 150 tys. szczepionek dziennie, co pozostawia ją daleko w tyle za innymi rozwiniętymi krajami, wskazuje agencja AP. Rząd twierdzi, że osiągnie swój cel zaszczepienia dorosłej populacji do końca 2021 roku, gdy miliony dawek szczepionek dotrą w najbliższych tygodniach z firm Pfizer i Moderna.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Nowa Południowa Walia. Najwięcej dobowych przypadków zakażeń od początku pandemii

Tymczasem najludniejszy stan kraju, Nowa Południowa Walia, odnotował w czwartek 124 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, co jest najwyższym dobowym bilansem od 16 miesięcy; dzień wcześniej zgłoszono tam 110 infekcji. Większość zakażeń odnotowano w stolicy stanu Sydney, która czwarty tydzień pozostaje w reżimie lockdownu.

W stanie Wiktoria, w którym już drugi tydzień obowiązuje nakaz pozostania w domach, odnotowano 26 nowych przypadków, w porównaniu z 22 poprzedniej doby.

- Przewidujemy, że liczba przypadków będzie nadal rosła, zanim zacznie spadać i musimy się na to przygotować - powiedziała premierka Nowej Południowej Walii, Gladys Berejiklian.

Największy problem stanowią osoby, które są zakażone, a niezdiagnozowane i "poruszają się w społeczności". W środę w Nowej Południowej Walii zgłoszono 48 takich przypadków.

Testy na przeciwciała wykonywane seniorom w BudapeszcieProblem z chińską szczepionką przeciw COVID na Węgrzech

Premier stanu Nowa Południowa Walia: Szczepionka da nam wolność

Lockdown w Sydney ma zakończyć się 30 lipca, ale Berejiklian powiedziała, że przypadki w społeczności muszą być najpierw bliskie zeru. Wezwała ludzi do zaszczepienia się. - Szczepionka jest kluczem do naszej wolności - apelowała.

W stanie Wiktoria, na południe od Nowej Południowej Walii, wszystkie 26 nowych przypadków było powiązanych ze znanymi łańcuchami przenoszenia, a 24 były poddane kwarantannie przez cały okres zakaźny, poinformowały lokalne władze.

Sąsiedni stan Queensland zamknął swoją granicę z Nową Południową Walią, odcinając jedną z najbardziej uczęszczanych tras w kraju. A stan Australia Południowa, również objęty blokadą, zgłosił dwa nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

Emmanuel Macron, prezydent FrancjiKto szpieguje prezydenta Francji i innych programem Pegasus?

Australijczycy obawiają się kryzysu gospodarczego, wywołanego lockdownem

Australia była powszechnie chwalona za powstrzymanie pandemii w 2020 roku. Ale w tym roku zmagała się z problemem spowolnienia rozprzestrzeniania się wysoce zakaźnego wariantu Delta koronawirusa, nawet przy ponad połowie ok. 25-milionowej populacji objętej tygodniowym lockdownem, zwraca uwagę AP.

Ograniczenia, które - zdaniem ministra skarbu (finansów) Josha Frydenberga - kosztowały gospodarkę ok. 300 mln dolarów australijskich (220 mln USD) dziennie, oraz prawdopodobieństwo, że pozostaną one w mocy przy niecałych 15 proc. dorosłej w pełni zaszczepionej populacji, podsyciły gniew opinii publicznej, podaje AP. (PAP)

Autorzy: cyk/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: