Niedzielski o obowiązkowych szczepieniach: Zaczęlibyśmy od najbardziej narażonych. "Decyzja nie zapadła"

- Warto tutaj powiedzieć, że, popatrzmy na to nie tylko w kontekście Polski, ale np. Wielkiej Brytanii, liczba zgonów, liczba hospitalizacji jest skrajnie mała. O wiele mniejsza niż w poprzednich falach - powiedział Adam Niedzielski. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że osoby w pełni zaszczepione stanowią jedynie 0,6 proc. osób zakażonych.
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19? Wybierz serwis

Podczas konferencji prasowej we Wrocławiu minister zdrowia poinformował, że sytuacja epidemiczna zmienia się i to jest najwłaściwszy moment na szczepienia. Czwarta fala będzie się rozpędzała, kulminacja może nastąpić pod koniec wakacji - mówił.

Dziennikarze zapytali, ile procent wśród zakażonych stanowią osoby zaszczepione. - Około 8,8 tys. na 1,4 mln zakażonych od 27 stycznia, kiedy podajemy drugą dawkę szczepionki. To jest około 0,6 proc. zakażonych po pełnym zaszczepieniu, więc widzimy ponad 99-procentowa skuteczność szczepionek - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Warto tutaj powiedzieć, że, popatrzmy na to nie tylko w kontekście Polski, ale np. Wielkiej Brytanii, liczba zgonów, liczba hospitalizacji jest skrajnie mała. O wiele mniejsza niż w poprzednich falach - podkreślił Adam Niedzielski, dodając, że istotą szczepienia jest ochrona przed ciężkim przebiegiem i śmiercią.

- Jeżeli chodzi o obowiązkowe szczepienia, to rzeczywiście, jeżeli myślelibyśmy o wprowadzaniu takich rozwiązań, na razie żadna decyzja nie zapadła, to oczywiście zaczniemy od tych grup, które są najbardziej narażone. Tak jak przypominacie sobie państwo, że w szczepieniach wyodrębniliśmy na początku grupę "zero" i też ta grupa "zera" byłaby tą, która ewentualnie mogłaby być objęta takim obowiązkowym zaszczepieniem - wyjaśnił minister zdrowia, jednocześnie podkreślając, że wśród lekarzy poziom zaszczepienia wynosi ponad 90 proc. - To środowisko prezentuje odpowiedzialną postawę - dodał.

Epidemia koronawirusa w Polsce

Minionej doby wykryto 126 zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło dziewięć osób. Poprzedniego dnia wykonano 37 494 testy na obecność wirusa. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: małopolskim - 23, wielkopolskim - 16, i mazowieckiego - 15. Nowych zakażeń nie stwierdzono natomiast w województwach lubuskim i opolskim.

W sumie w Polsce jest 2 653 088 osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 881 840 zakażeń. Przez ten czas zmarło 75 231 chorych.

Więcej o: