Koronawirus. Szczepionki Pfizer i AstraZeneca skuteczne również przeciwko wariantowi Delta

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że szczepionki koncernów Pfizer i AstraZeneca są prawie tak samo skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi Delta koronawirusa, jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców szczepionki koncernów Pfizer i AstraZeneca wykazują niemal tak samo wysoką skuteczność przeciwko wariantowi Delta koronawirusa, jak przeciwko dominującemu wcześniej wariantowi Alfa. Aby preparat chronił nas odpowiednim poziomie, należy być jednak w pełni zaszczepionym. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Koronawirus. Jedna dawka szczepionki to zbyt mało

W artykule opublikowanym w środę w tygodniku "New England Journal of Medicine" naukowcy z Public Health England (PHE) przyznali, że jedna dawka tych szczepionek [Pfizer i AstraZeneca - red.] nie zapewnia wystarczającej ochrony. Konieczne jest pełne zaszczepienie, czyli przyjęcie dwóch dawek jednego z dwóch wspomnianych preparatów. 

Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa. Efektywność jest więc niewiele niższa, ale wciąż wysoka. 

Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc. Podobnie jak w poprzednim przypadku efektywność preparatu jest nieco niższa w przypadku najnowszej mutacji, ale wciąż zapewnia ochronę w wysokim stopniu. 

Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją na 36 proc. dla Pfizera i  na 30 proc. dla AstraZeneca.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: