Ministerstwo Zdrowia: 124 nowe zakażenia i 3 przypadki śmiertelne

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby wykryte zostały 124 nowe zakażenia koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba zachorowań zwiększyła się o 38 osób. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwie mazowieckim.

124 nowe przypadki zakażenia oraz 3 ofiary śmiertelne - takie dane Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę 21 lipca. Przed tygodniem resort informował o 86 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia oraz sześciu ofiarach śmiertelnych. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Koronawirus w Polsce. Najwięcej zakażeń w województwie mazowieckim

Nowe przypadki zachorowań dotyczą województw: mazowieckiego (22), dolnośląskiego (15), lubelskiego (13), małopolskiego (11), śląskiego (10), zachodniopomorskiego (10), łódzkiego (8), pomorskiego (7), wielkopolskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (5), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), świętokrzyskiego (2), opolskiego (1), lubuskiego (0).

"3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - podaje resort. "Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby" - doprecyzowało Ministerstwo Zdrowia. 

Szczepionka przeciwko COVID-19Holandia. Rośnie liczba zaszczepionych osób z pozytywnym testem

Od początku epidemii zakażonych zostało 2 881 718 osób, a zmarło 75 222. Liczba osób przebywających obecnie na kwarantannie to 85 344. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 82 osoby, tym samym liczba ozdrowieńców od początku epidemii wzrosła do 2 653 025. 

W szpitalach znajduje się 339 osób, które zakaziły się koronawirusem, 61 z nich jest podłączonych do respiratorów. Aktualnie chorych jest 153 471 osób. 

Wiceminister Kraska ostrzega przed czwartą falą epidemii. "Mamy kilka tygodni"

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska we wtorek w TV Republika podkreślał, że kolejna fala epidemii koronawirusa jest już bardzo blisko. 

- Myślę, że mamy jeszcze kilka tygodni, żebyśmy wykorzystali ten czas na zaszczepienie się. Nie ma w tej chwili innej metody, abyśmy ustrzegli się przed wzrostem zachorowań i przed tzw. czwartą falą - mówił wiceszef resortu. 

Epidemia koronawirusaKraska: Nie ma innej metody, byśmy ustrzegli się przed czwartą falą

Zwracał on również uwagę na fakt, że wśród osób zakażonych zdecydowanie dominują te niezaszczepione. Nowe warianty wirusa są jeszcze bardziej zakaźne niż poprzednie i coraz częściej dotykają też młodsze osoby. 

- W Wielkiej Brytanii dzienna skala zakażeń sięga ponad 50 tys. osób. Tam drugą dawkę otrzymało ponad 60 proc. społeczeństwa. Nie przekłada się to na liczbę nowych zakażeń, ale na niską liczbę zgonów. Jest to kilkadziesiąt razy mniej śmierci niż było to w poprzedniej fali - zauważył Kraska. Wariant Delta jest coraz częściej wykrywany w Polsce, dlatego rząd apeluje do wszystkich, by zaszczepili się przeciwko koronawirusowi. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie złagodzić nadchodzącą kolejną falę epidemii. 

Więcej o: