Szczepienia sposobem na uniknięcie nauki zdalnej. PAN: Apelujemy, aby szkoły otwierać mądrze

"Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny" - apelują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, podkreślając, że tylko dzięki szczepieniom przeciw COVID-19 i zachowywaniu zasad bezpieczeństwa możliwe jest uniknięcie powrotu do nauki zdalnej.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 pod przewodnictwem prezesa PAN prof. Jacka Duszyńskiego opublikował stanowisko w związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym 2021/2022 oraz perspektywą czwartej fali koronawirusa.

Eksperci apelują, by "szkoły otwierać mądrze". Wskazują, że konieczne jest zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa: noszenie maseczek, wietrzenie i dezynfekowanie pomieszczeń, delegowanie nauczycieli do konkretnych klas i podział uczniów na odseparowane od siebie grupy. Naukowcy z PAN podkreślają także istotną rolę szczepień pracowników szkół oraz uczniów w przezwyciężeniu koronawirusa.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

"Postulujemy, aby personel szkolny został w jak największym stopniu zaszczepiony. Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. Postulujemy również jak najszersze propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów" - napisali eksperci w oświadczeniu.

Naukowcy z PAN postulują regularne testy na COVID-19 w szkołach

Zespół doradczy PAN przypomina, że obecnie szczepić się mogą osoby, które ukończyły 12 rok życia. Eksperci wyrazili nadzieję, że wkrótce możliwe będzie szczepienie także młodszych dzieci.

"Trzeba podkreślić, że wśród osób poniżej 18 roku życia są i takie, które mogą przechodzić COVID-19 bardzo ciężko i szczepienie ratuje ich życie i zdrowie. Są to m.in. dzieci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, otyłością czy z nadciśnieniem tętniczym. Drugą grupą bardzo istotną z punktu widzenia epidemiologii, są dzieci mające częsty kontakt z osobami w wieku podeszłym, szczególnie tymi z wielochorobowością - mieszkające w rodzinach wielopokoleniowych, będące pod opieką czy odwiedzające dziadków" - zaznaczyli.

Naukowcy z PAN uważają, że jeśli na skutek czwartej fali zachorowań zajdzie konieczność powrotu do nauki hybrydowej, to w domach powinni zostać niezaszczepieni uczennice i uczniowie. Postulują również  regularne przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa wśród dzieci i młodzieży oraz personelu szkół. Miałyby odbywać się przynajmniej raz na tydzień, choć zdaniem ekspertów - najlepiej, gdyby wykonywane były dwa razy w tygodniu. "Alternatywnie, można rozważyć testy zbiorcze" - dodają członkowie zespołu.

Eksperci PAN: Szczepienia sposobem na uniknięcie nauki zdalnej

"Apelujemy: szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy w szkołach według opisanych wyżej zasad. Tylko w ten sposób mamy szansę uniknąć nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 i ochronić dzieci i młodzież przed jego długoterminowymi, niekorzystnymi konsekwencjami, a za rok nie będziemy musieli po raz trzeci rozważać, jak zapewnić naszym dzieciom i młodzieży bezpieczną szkołę" - kończą swój komunikat naukowcy.

Oświadczenie w całości dostępne jest na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk.

Więcej o: