30 mln Francuzów nie wejdzie do restauracji i kina. Ruszyły restrykcje dla osób bez paszportu covidowego

Francja wprowadza nowe przepisy sanitarne w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Od środy osoby nieposiadające paszportu covidowego nie mają dostępu do miejsc rozrywki i kultury. Rząd wprowadził również obowiązek szczepień dla personelu medycznego. Od kilku dni w wielu miastach odbywają się protesty przeciwko nowym przepisom.

Od środy niemal 30 milionów Francuzów, którzy do tej pory nie przyjęli szczepionki przeciwko Covid-19 nie może pójść do kina, muzeum, restauracji, baru czy dużej galerii handlowej lub obiektu sportowego bez wykonania testu na obecność koronawirusa.

Osoby bez paszportu covidowego nie mają również dostępu do wydarzeń gromadzących więcej niż 50 osób. Zasady te nie dotyczą osób poniżej 12. roku życia. Za brak przestrzegania nowych przepisów grozi kara do 1500 euro.

Epidemia koronawirusaKraska: Nie ma innej metody, byśmy ustrzegli się przed czwartą falą

Francuski rząd wprowadził także obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego. Pracownicy służby zdrowia mają czas do 15 września na przyjęcie szczepionki, po czym osoby niezaszczepione będą zwalniane z pracy.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Francja z restrykcjami dla niezaszczepionych

Francuski premier Jean Castex ostrzegł w tym tygodniu przed "trudnymi chwilami", które czekają Francuzów w związku z narastającą czwartą fali epidemii. Nad Sekwaną notowany jest od kilku dni duży wzrost nowych zakażeń wariantem Delta koronawirusa.

Szef francuskiego rządu wezwał parlamentarzystów do podjęcia pilnych działań w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. - Wirus rozwija się bardzo szybko - stwierdził Jean Castex.

Z ostatnich danych wynika, że w ciągu tygodnia wskaźnik zapadalności we Francji wzrósł o 125 procent. W 39 departamentach przekroczono próg alarmowy 50 przypadków na 10 tysięcy testów. Wariant Delta odpowiada za ponad 80 procent nowych zakażeń. W dwóch departamentach - Charente Maritime i Pirenejach Wschodnich - przywrócono obowiązek noszenia masek ochronnych na zewnątrz.

Pandemia koronawirusa. Tymczasowy szpital covidowy na terenie centrum targowego. Lublin, 22 kwietnia 2021Koronawirus. Naukowcy wyróżnili 10 objawów, które zwiastują długi COVID

Jednocześnie ogólnokrajowe dane dotyczące liczby zgonów i nowych hospitalizacji z powodu Covid-19 utrzymują się na najniższym poziomie od 9 miesięcy.

W przyszłych tygodniach Francja wprowadzi kolejne restrykcje dla osób, które nie przyjęły szczepionki. - Chcemy obciążać restrykcjami niezaszczepionych, a nie wszystkich obywateli - tłumaczył kilka dni temu prezydent Macron.

Przemówienie francuskiego prezydenta wywołało masowe protesty. W sobotę na ulice kilkunastu francuskich miast wyszło ponad 115 tysięcy osób. W odpowiedzi francuski rząd ogłosił, że skieruje ustawę wprowadzającą nowe restrykcje sanitarne do Rady Konstytucyjnej.

Więcej o: