Koronawirus. Naukowcy wyróżnili 10 objawów, które zwiastują długi COVID

Osoby z co najmniej pięcioma objawami w pierwszym tygodniu zakażenia są bardziej narażone na rozwój tzw. długiego ogona COVID niezależnie od wieku i płci - wykazało badanie naukowców z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym "Journal of the Royal Society of Medicine". Jego autorzy - kierowana przez dra Olalekana Lee Aiyegbusiego specjalna grupa badawcza o nazwie Therapies for Long COVID - dokonali obszernego przeglądu aktualnych badań dotyczących częstości występowania objawów, powikłań i leczenia przewlekłego COVID. W tym celu oceniali 27 spośród 94 spełniających warunki artykułów naukowych.

Wielka Brytania. Badacze wzięli pod lupę tzw. długi ogon COVID

Zebrane przez nich dane ujawniły dziesięć najczęstszych objawów, które zwiastują tzw. długi COVID. Są to:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • duszność,
  • ból mięśni,
  • kaszel,
  • ból głowy,
  • ból stawów,
  • ból w klatce piersiowej,
  • upośledzony zmysł zapachu,
  • biegunka,
  • upośledzony zmysł smaku.

Innymi częstymi symptomami są też upośledzenie funkcji poznawczych, utrata pamięci, lęk i zaburzenia snu.

Naukowcy podzielili te objawy na dwie główne grupy: pierwszą, obejmującą wyłącznie zmęczenie, bóle głowy i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych oraz drugą, składającą się z dolegliwości wieloukładowych, w tym utrzymującej się gorączki i występowania objawów gastroenterologicznych.

Szczepionka Pfizer-BioNTechSzczepienia na COVID-19. Pfizer 10-13 razy skuteczniejszy niż Sinovac

Następnie wyliczyli, że obecność więcej niż pięciu wymienionych wyżej objawów w pierwszym tygodniu aktywnej infekcji była istotnie związana z rozwojem przewlekłego COVID niezależnie od wieku i płci.

- Istnieją dowody na to, że wpływ aktywnej infekcji COVID-19 na pacjentów, niezależnie od ciężkości jej przebiegu, wykracza poza sam etap widocznych objawów, w tym hospitalizacji w najcięższych przypadkach. Skutki choroby prowadzą do długotrwałego pogorszenia jakości życia, zdrowia psychicznego i problemów z zatrudnieniem - mówi prof. Aiyegbusi. - Osoby żyjące z długim ogonem COVID czują się ogólnie osamotnione. Otrzymują ograniczone lub sprzeczne porady. Ponad jedna trzecia pacjentów w uwzględnionych w naszym przeglądzie badaniach twierdziła, że po ośmiu tygodniach nadal czuła się chora lub osłabiona - zaznaczył ekspert. 

Dr Shamil Haroon, inny współautor badania, dodaje: - Ani biologiczne, ani immunologiczne mechanizmy długiego COVID, ani żadne uzasadnienie tego, dlaczego niektóre osoby są bardziej podatne na to zjawisko, nie są jeszcze jasne, co bardzo ogranicza rozwój terapii. A jest bardzo ważne, aby szybko reagować na te problemy.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Raport dot. szczepień. Prawie 100 proc. ochrony przed śmiercią i szpitalem

Autorzy badania: Potrzeba lepszych modeli opieki chorych z długim ogonem COVID

Autorzy porównują sytuację do innych koronawirusów. W przypadku SARS lub MERS rozwój choroby wygląda bowiem podobnie: 25 proc. osób jeszcze sześć miesięcy po wypisie ze szpitala ma obniżoną czynność płuc i wydolność wysiłkową.

"Szeroki zakres potencjalnych objawów i powikłań, których mogą doświadczać pacjenci z przewlekłym COVID, wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia przebiegu klinicznego choroby. Istnieje pilna potrzeba opracowania lepszych, bardziej zintegrowanych modeli opieki w celu wsparcia i leczenia pacjentów z długim ogonem COVID oraz poprawy ich wyników klinicznych" - podsumowują autorzy publikacji. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Czechowicz / kap/ ekr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: