Włoski raport dot. szczepień. Naukowcy: Prawie 100 proc. ochrony przed śmiercią i szpitalem

Szczepienie przeciw COVID-19 w ponad 70 proc. zapobiega zakażeniu w przypadku przyjęcia jednej dawki, a w 88 proc. po uzyskaniu pełnej ochrony - ogłosił w raporcie włoski Instytut Służby Zdrowia, przedstawiając uśrednione ujęcie dla różnych szczepionek. Przyjęcie preparatu w wysokim stopniu chroni też przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Raport sporządzono na podstawie badań w ostatnich 30 dniach, tj. już w czasie szerzenia się wariantu Delta koronawirusa. Ich wyniki przedstawia w poniedziałek dziennik "Corriere della Sera".

Mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19 w autobusie MPK we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus w Polsce. Przed kościołami stanęły mobilne punkty szczepień

Wysoka skuteczność szczepień w zapobieganiu zakażeniom i hospitalizacjom

Wskazano na ponad 80-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji po jednej dawce. Po przyjęciu dwóch dawek wzrasta ona do 94,6 proc. Jeszcze większą skuteczność preparaty mają w zapobieganiu ryzyku leczenia na intensywnej terapii - wynosi ona 88 proc. po jednej dawce i 97,3 proc. po zakończeniu szczepień.

Jeśli chodzi o zgony, to skuteczność szczepienia obliczono na 79 proc. po pierwszej dawce i 95,8 proc. po dwóch lub preparacie jednodawkowym.

Liczba wykonanych we Włoszech szczepień przekroczyła 61,5 miliona. Zakończyło je ponad 27 mln osób, czyli ponad połowa ludności. W Polsce z kolei wykonano dotychczas 32 835 251 szczepień. W pełni zaszczepionych (po dwóch dawkach preparatu Pfizera, Moderny lub AstryZeneki albo po jednej dawce preparatu firmy Johnson&Johnson) jest 16 251 913 osób.

Minister Zdrowia Andrzej NiedzielskiNiedzielski: Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: