Niedzielski o epidemii w Polsce: Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość

"Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty" - napisał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski w poniedziałek na Twitterze ostrzegł przed spodziewanym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2. "Stabilizacja zakażeń odchodzi w przeszłość. W porównaniu do poprzedniego tygodnia mamy już 13-procentowy wzrost średniej liczby zakażeń. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty, o czym świadczy zmiana wskaźnika reprodukcji wirusa (R), który osiągnął znowu wartość 1" - napisał minister zdrowia.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Koronawirus w Polsce. W kolejnych tygodniach będziemy obserwować dalsze wzrosty,

Wskaźnik R informuje o tym, ile osób statystycznie może zainfekować jeden zakażony. Jeżeli wskaźnik R jest powyżej 1, oznacza to, że jeden chory zakaża więcej niż jedną osobę.

Ostatniej doby wykonano ponad 23,5 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 16,1 tys. testów antygenowych - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 67 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 18 138 390 próbek pobranych od 17 745 973 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 4 114 295 badań.

Łącznie od marca ub. roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 881 491 przypadków. Zmarło 75 215 osób z COVID-19.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19, wykonano ponad 32,8 mln szczepień - wynika z najnowszych danych rządowych. W pełni zaszczepionych jest ponad 16,3 mln osób.

Z opublikowanego w poniedziałek zestawienia wynika, że wykonano dotąd 32 835 251 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwoma dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest 16 251 913 osób.

(PAP) autorka: Olga Zakolska/ ozk/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: