Sorkwity mają jeden z najniższych poziomów zaszczepienia. Wójt do mieszkańców: żenująco niski

Wójt mazurskich Sorkwit Józef Maciejewski napisał list otwarty do mieszkańców, w którym podkreślił, że stan szczepień w gminie "jest na żenująco niskim poziomie". Zareagował tak na negatywne komentarze, z którymi spotkała się gminna akcja promowania szczepień za pomocą bonusów.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

"Ze zdziwieniem i zakłopotaniem przyjąłem wczorajszą reakcję niektórych z Was na inicjatywę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sorkwitach, mającą na celu zachęcenie i zmobilizowanie mieszkańców Naszej Gminy do szczepień przeciwko COVID-19" - napisał wójt w liście do mieszkańców, opublikowanym w mediach społecznościowych.

Minister Zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski: Koronawirusem zakażają się głównie niezaszczepieni. Pokazuje dane

Sorkwity. Wójt napisał list do mieszkańców ws. szczepień 

Wcześniej sorkwicki GOPS, który koordynuje szczepienia w gminie, poinformował, że 20 pierwszych mieszkańców, którzy do 22 lipca zaszczepią się przeciwko COVID-19 i zgłoszą się z dowodem szczepienia, otrzyma bilety na koncert Serce Mazur w pobliskim Mrągowie.

"Co tydzień będziemy ogłaszać nowy konkurs, w którym świeżo zaszczepieni mieszkańcy będą mogli zdobywać wartościowe nagrody" - zapowiedział GOPS w komunikacie na Facebooku.

Akcja ma związek z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, który polecił wójtowi podjąć działania promocyjne mające na celu zwiększenie liczby mieszkańców, w szczególności w wieku 60+, poddających się szczepieniu przeciw COVID-19.

Taka forma zachęcania do szczepień spotkała się z negatywnymi komentarzami części mieszkańców gminy na portalu społecznościowym. Jedna z internautek określiła ją np. jako "przekupywanie ludzi tylko po to, żeby się zaszczepić".

Koronawirus i poziom zaszczepienia. Sorokwity na 2390. miejscu w Polsce

Dlatego wójt w liście do mieszkańców zwrócił się o właściwie zrozumienie intencji tej akcji i opublikował "ku rozwadze" dane o obecnym odsetku osób zaszczepionych w gminie.

"Pragnę Was poinformować, że stan zaszczepień mieszkańców Gminy Sorkwity jest na żenująco niskim poziomie! W skali województwa warmińsko-mazurskiego zajmujemy przedostatnie miejsce na 116 gmin, z poziomem zaszczepienia 23,5 proc. na dzień 16 lipca. W skali całego kraju zajmujemy bardzo odległe 2390 miejsce!" - zaznaczył [wg. stany na 17 lipca poziom wyszczepienia w gminie Sorkwity wynosi 24 proc., co daje jej 2389. miejsce na 2477 - red.]. 

Zmiany dla podróżujących do PolskiOd soboty zmiany w podróżowaniu do Polski. Będą obowiązywały w samolotach

"Według prognoz przy tak niskim zaszczepieniu czwarta jesienna fala zachorowań będzie nieunikniona z wszystkimi konsekwencjami, których doświadczyliśmy przy poprzednich falach zachorowań" - podkreślił samorządowiec.

Jednocześnie zachęcał wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili do kontaktowania się z najbliższymi punktami szczepień.

Według ostatnich danych resortu zdrowia, w Polsce wykonano ponad 32,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 15,9 mln osób. Gminą o najwyższym w kraju procencie mieszkańców w pełni zaszczepionych jest Podkowa Leśna - 59,9 proc.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ drag/

Więcej o: