Koronawirus. Apel abp. Stanisława Gądeckiego w związku ze wzrostem zakażeń

"Zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych" - napisał w sobotę przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Apel przewodniczącego KEP ma związek z dynamiczną sytuacją epidemiczną w Europie oraz wzrostem zakażeń koronawirusem w wielu krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii i Francji.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Abp Stanisław Gądecki: Szczepienia postrzegane są jako nadzieja

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że zgodnie z informacjami służb medycznych, "również w Polsce, po krótkotrwałej stabilizacji, zaczniemy notować wzrosty zakażeń, spowodowane szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który w naszej ojczyźnie odpowiada już za ok. 30 proc zakażeń".

"Mając na uwadze życie i zdrowie naszych rodaków oraz by ponownie nie doprowadzić do rygorystycznych obostrzeń sanitarnych, zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii" – napisał abp Gądecki.

Równocześnie poprosił niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że "decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego". Nawiązał tym samym do swojego oświadczenia z 8 lipca, w którym zapewnił m.in., że Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się.

Arcybiskup Stanisław Gądecki Abp. Gądecki wydał oświadczenie ws. szczepień. Pisze o "darze od Boga"

"Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw" - podkreślił.

"Jak informują służby medyczne, w Polsce, po pełnym zaszczepieniu, zakaziło się jedynie 0,6 proc. osób, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tej formy walki z koronawirusem" - zaznaczył przewodniczący Episkopatu.

Wyraził nadzieję, że "dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów".

autorka: Karolina Kropiwiec

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Zgierzu z mieszkańcami. Premier o słowach Rzecznika Praw Dziecka: Rząd PiS się z tymi słowami nie zgadza

Więcej o: