Premier o słowach Rzecznika Praw Dziecka: Prywatna opinia pana, który pełni dzisiaj ważną funkcję

Słowa Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka to jego prywatna opinia, absolutnie nie jest to głos ani naszego rządu, ani naszego obozu politycznego - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, pytany o wypowiedź RPD dot. szczepienia dzieci przeciw COVID-19.

Chodzi o słowa Mikołaja Pawlaka, które padły w poniedziałek podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu. Wypowiedz RPD cytuje portal tvn24.pl. Pawlak postawił w dyskusji na temat szczepienia dzieci przeciw COVID-19 skierowane do naukowców pytanie: "czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu?".

O te słowa premier był pytany przez dziennikarzy w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie). "Wśród wielu głosów padają także również bardzo radykalne, ale absolutnie nie jest to głos naszego rządu, nie jest to głos naszego obozu politycznego; jest to prywatna opinia pana, który pełni dzisiaj ważną funkcję" - oświadczył Mateusz Morawiecki. "Ja się z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzam i rząd PiS się z tymi słowami nie zgadza" - podkreślił.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

"Komuś może zależeć na tym, żeby tych szczepionek nie używać"

Zauważył jednocześnie, że "tak jak w społeczeństwie polskim, tak i w naszym obozie politycznym znajdują się osoby, które mają bardzo ostre, radykalne poglądy dotyczące szczepienia - tu i teraz, natychmiast, wszystkich - a także takie, które są zdecydowanymi przeciwnikami szczepień".

Prezes i wódz. Szef TVP Jacek Kurski i jego partyjny zwierzchnik Jarosław Kaczyński podczas uroczystego odsłonięcia kamienia węgielnego pod pomnik Olszewskiego. Warszawa, 4 czerwca 2019W PiS pretensje do Kurskiego, bo zwalcza Morawieckiego, zamiast promować Polski Ład

"Miejmy z tyłu głowy, że komuś może zależeć na tym, żeby tych szczepionek nie używać, na tym, żeby była czwarta, potężna fala (pandemii) w Europie, w Polsce" - podkreślił premier.

"Należy się szczepić i to zachęcam jak najszybciej, bo ryzyko nadejścia 4 fali jest naprawdę spore. Mamy szansę jej uniknąć - wystarczy, że jeszcze kilka milionów osób się zapisze i zaszczepi" - dodał szef rządu. Zapewnił, że "mamy wystarczająco szczepionek i wystarczająco wolnych terminów". (PAP)

autor: Mikołaj Małecki, Agnieszka Libudzka

mml/ ali/ par/

Koronawirus: więcej informacji na gov.pl

Powódź w Niemczech.Niemcy. Tragiczny bilans ofiar powodzi. 103 osoby nie żyją, 1300 poszukiwanych

Więcej o: