WHO domaga się kontroli chińskich laboratoriów, w których wykryto pierwsze przypadki COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ramach kontynuowania dochodzenia w sprawie pochodzenia pandemii koronawirusa zażądała w piątek "kontroli laboratoriów" w Chinach, w których wykryto pierwsze przypadki zakażenia.

WHO, międzynarodowa organizacja z siedzibą w Genewie, od miesięcy boryka się z rosnącą presją, aby przeprowadzić nowe, dogłębne śledztwo w sprawie pochodzenia COVID-19.

Pandemia koronawirusa. WHO chce kontroli laboratoriów w Chinach

Uważa ona, że konieczne jest przeprowadzenie badań lub działań w pięciu głównych obszarach, w tym "kontrole laboratoriów i placówek badawczych działających w regionie, w którym w grudniu 2019 r. stwierdzono pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem" - oznajmił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus w piątek na spotkaniu z przedstawicielami państw członkowskich tej organizacji.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

- Oczekujemy od Chin, że wesprą tę nową fazę procesu naukowego, udostępniając w duchu przejrzystości wszystkie istotne dane. Podobnie oczekujemy, że wszystkie państwa członkowskie będą wspierać proces naukowy poprzez powstrzymanie się od jego upolitycznienia - dodał.

Rosja. Wszyscy przeżyli wypadek samolotu lecącego do Tomska An-28 zaginął na Syberii. Wszyscy przeżyli twarde lądowanie

Według Tedrosa oprócz kontroli chińskich laboratoriów WHO chce prowadzić "zintegrowane badania ludzi, dzikich zwierząt, zwierząt żyjących w niewoli i zwierząt gospodarskich oraz środowiska", a także "badania, w których priorytetem będą strefy geograficzne, gdzie pojawienie się SARS-CoV-2 zostało wcześniej zgłoszone, oraz sąsiednie strefy, w których występuje wysoka częstotliwość występowania pokrewnego koronawirusa (SARSr-CoV) w zasobach innych niż ludzkie".

Badania związane z targami zwierząt w Wuhan

WHO domaga się także, aby były prowadzone "badania związane z targami zwierząt w Wuhanie i w okolicach, w tym badania zwierząt sprzedawanych na rynku hurtowym w Huanan oraz badania związane z dodatkowymi pracami w zakresie epidemiologii i epidemiologii molekularnej, w tym pierwszych sekwencji wirusa".

Nowa faza badań źródła pochodzenia koronawirusa jest sprawą delikatną w stosunkach z Chinami, które odrzuciły w piątek krytykę szefa WHO na temat braku współpracy. (PAP)

Koronawirus: więcej informacji na gov.pl

3 lipca 2021, wielki powrót Tuska podczas Rady Krajowej PO Tusk: To może być koniec UE. To Kaczyński i Orban rozpoczęli ten proces

Więcej o: