Ministerstwo Zdrowia: 93 zakażenia koronawirusem i 14 ofiar śmiertelnych

93 nowe zakażenia - takie dane podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Polsce?
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

W piątek 16 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 93 nowych zakażeniach i 14 ofiarach śmiertelnych COVID-19 lub jej współistnienia z chorobami przewlekłymi. Tym samym od początku epidemii zachorowało już 2 881 241 Polaków. Z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia zmarło łącznie 75 205 pacjentów. Dla porównania tydzień temu pisaliśmy o 76 zakażeniach i 17 ofiarach.

Z koronawirusa wyleczonych zostało już w sumie 2 652 743 Polaków, co stanowi wzrost o 88 w porównaniu z danymi z wczoraj. Na kwarantannie przebywa ponad 88 tysięcy osób. W szpitalach covidowych pacjenci zajmują 362 łóżka i 59 respiratorów. Dla zakażonych SARS-CoV-2 wolnych pozostaje 94,31 proc. łóżek i 90,5 proc. respiratorów.

Testy w kierunku COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Wariant Delta w Polsce wykrywany nawet w 30-40 proc. próbek

Koronawirus w Polsce. W ciągu doby wyzdrowiało 88 osób

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (14), wielkopolskiego (13), podlaskiego (9), śląskiego (9), dolnośląskiego (7), zachodniopomorskiego (7), pomorskiego (5), lubelskiego (4), małopolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), łódzkiego (3), podkarpackiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1), opolskiego (1). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

"Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 13 osób" - podał resort.

Adam Niedzielski o sytuacji w kraju: Musimy liczyć się ze wzrostami zakażeń

"Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń" - napisał minister zdrowia na Twitterze. 

Waldemar Kraska - wiceszef Ministerstwa ZdrowiaKraska: Rozważamy odwiedziny w szpitalach tylko dla osób zaszczepionych

Adam Niedzielski apelował o zgłaszanie się na szczepienia, ponieważ w ostatnim czasie to właśnie osoby niezaszczepione częściej zakażają się koronawirusem. "W ostatnich 8 dniach liczba zakażeń w grupie 21-40 lat sięgnęła 39,2 proc. ogółu zakażeń. Zakażenia w grupie powyżej 61 roku życia, która to do niedawna dominowała w strukturze zakażeń, to 26,6 proc. wszystkich zakażonych. Zakażają się głównie młodsi i niezaszczepieni" - napisał polityk. 

Więcej o: