Koronawirus w Polsce. Liczba osób, które nie stawiły się po drugą dawkę szczepionki, to 52-53 tys.

Część osób nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Licząc od początku czerwca liczba osób, które nie stawiły się po drugą dawkę, jest w granicach 52-53 tys. - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, obecnie część osób korzysta z możliwości zaszczepienia się drugą dawką szczepionki przeciw COVID-19 w dowolnym punkcie w Polsce, także podczas pobytu na urlopie.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Koronawirus w Polsce. "Część osób zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię"

- Niestety, to się rozkłada tak po połowie - połowa korzysta z tej możliwości zaszczepienia się w innym punkcie, ale połowa nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki. W tej chwili, licząc od początku czerwca, ta liczba niestawiennictwa na drugą dawkę to już jest w granicach 52-53 tys. osób - poinformował.

Zdaniem Andrusiewicza, część osób "zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię". - Pamiętajmy, że teraz szczepienia są realizowane w tych minimalnych odstępach czasowych, więc ta możliwość zaszczepienia się później nadal istnieje - zastrzegł.

Andrusiewicz wyjaśnił, że optymalny czas, kiedy pacjent powinien zgłosić się na przyjęcie drugiej dawki szczepionki określają "widełki czasowe". - Nawet po tym czasie - jak wynika z badań - to szczepienie może jest troszeczkę mniej skuteczne, ale nadal skutecznym jest - zaznaczył.

COVID-19. Szczepienia dzieci i młodzieży w szkołach w Łodzi rozpoczną się już 1 września/zdjęcie ilustracyjneSzczepienia przeciw COVID-19 dzieci poniżej 12 lat. Kiedy decyzja?

NFZ dzwoni do niezdecydowanych na szczepienie

Przypomniał, że konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia nadal dzwonią do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły i zachęcają do szczepień. - Rzeczywiście część osób wyraża wolę zaszczepienia i mówi, że ma problem z zapisaniem się, brak im czasu i to wyjście naprzeciw przez konsultantów infolinii NFZ rozwiązuje te problemy - ocenił Andrusiewicz.

Jak podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób. Nowe przypadki dotyczą osób z województw: mazowieckiego (18), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (10), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (7), pomorskiego (7), śląskiego (6), lubelskiego (5), łódzkiego (4), opolskiego (4), małopolskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 105 zakażeń koronawirusem i 12 ofiar śmiertelnych

Łącznie od marca ub. roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 881 151 przypadków. Zmarło 75 191 osób z COVID-19.

(PAP) Autor: Iwona Żurek.

Koronawirus: Więcej informacji przeczytasz na gov.pl.

Więcej o: