Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci poniżej 12. roku życia. Decyzja w ciągu dwóch miesięcy

- W związku z sytuacją, która robi się coraz gorsza, trzeba szybko podejmować decyzje, ale w oparciu o badania naukowe. Tylko wtedy będą one miały sens i tylko wtedy będzie akceptacja społeczna takich działań. Tak jak w przypadku innych szczepionek - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, na temat szczepienia przeciw COVID-19 dzieci poniżej 12 roku życia.
Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Jak pisaliśmy, w środę 14 lipca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "jeżeli będzie taka możliwość", to szczepienia przeciw COVID-19 zostaną dopuszczone dla dzieci poniżej 12 roku życia. Szef rządu przypomniał także, że szczepienia na wiele innych chorób są w Polsce obowiązkowe. Słowa te skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski o szczepieniu dzieci poniżej 12 roku życia: Decyzja w ciągu dwóch miesięcy

Jak powiedział dr Sutkowski, "premier wyraził to, co jest na dobrą sprawę domeną troski o zdrowie publiczne, zdrowie najmłodszych". - Trwają badania w zakresie dopuszczenia do szczepień dzieci poniżej 12 roku życia - przypomniał ekspert. Brane są pod uwagę dwie grupy wiekowe: między siódmym a 12 rokiem życia, a także dzieci w wieku od pół roku do sześciu lat. Jak jednak podkreślił, preparaty muszą zostać najpierw dopuszczone w tych grupach wiekowych do użycia. 

- W związku z sytuacją, która robi się coraz gorsza, co tu dużo mówić, trzeba na pewno szybko podejmować decyzje, ale decyzje w oparciu o badania naukowe. Tylko wtedy będą one miały sens i tylko wtedy będzie akceptacja społeczna takich działań. Tak jak w przypadku innych szczepionek - dodał dr Sutkowski. 

Aleksander KwaśniewskiKwaśniewski apeluje o szczepienie się: Nie możemy być aż takimi egoistami

Zdaniem lekarza kwestia dopuszczenia szczepionek przeciw COVID-19 do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia to kwestia dwóch najbliższych miesięcy. Dr Sutkowski został także zapytany przez dziennikarkę WP, czy doradzałby korzystanie ze szczepionek poniżej 12 roku życia także swoim najmłodszym pacjentom. Lekarz podkreślił, że jeżeli tylko zostaną one dopuszczone na rynek europejski, to "jak najbardziej" będzie je rekomendował. 

Emmanuel MacronFrancja na wojnie z koronawirusem. Macron zapowiada obowiązkowe szczepienia

Czy Polska pójdzie w ślady Francji i nałoży nakazy na niezaszczepionych?

Na temat kolejnych kroków w sprawie zachęcenia Polaków do szczepień wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Müller. Jak powiedział, obecnie nie jest rozważane wprowadzenie nakazów podobnych do tych jak we Francji, gdzie osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrum handlowego. 

- Pewnie w parlamencie też będzie dyskusja na ten temat, jakie rozwiązanie wprowadzić, aby faktycznie zachęcić do większej liczby szczepień, bo bez większej liczby szczepień - powiedzmy sobie wprost - grozi nam czwarta fala (epidemii) i grozi nam wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień, jeżeli chodzi o poszczególne gałęzie gospodarki czy życia społecznego - powiedział Müller. 

Więcej o: