Premier: Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia

Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia; COVID-19 to bardzo duże zagrożenie - powiedział w środę w Kaliszu premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe.

- Jeżeli będzie taka możliwość, to dopuścimy do szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia. Szczepienia na wiele innych chorób są obowiązkowe - stwierdził Mateusz Morawiecki. 

W Polsce od końca grudnia, gdy rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19 wykonano już 31,9 mln szczepień - wynika z najnowszych danych zamieszczonych na rządowej stronie. W pełni zaszczepionych jest prawie 15,5 mln osób. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest 15 453 502 osób.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Nowe zakazy dla nieszczepionych? Rzecznik rządu odpowiada

Piotr Müller pytany był w środę przez dziennikarzy, czy polski rząd pójdzie w ślady Francji, gdzie zapowiedziano, że osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrów handlowych. - Takiej decyzji w tej chwili nie rozważamy, nie ma tego na stole, jeśli chodzi o dyskusję na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego - zapewnił. Mówił też, że w Polsce są "rozwiązania hybrydowe", które się sprawdzają. Rzecznik rządu przyznał, że jest to trudna dyskusja, która prędzej czy później będzie się musiała odbyć. 

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 86 zakażeń koronawirusem i sześć ofiar śmiertelnych

- Pewnie w parlamencie też będzie dyskusja na ten temat, jakie rozwiązanie wprowadzić, aby faktycznie zachęcić do większej liczby szczepień, bo bez większej liczby szczepień - powiedzmy sobie wprost - grozi nam IV fala (epidemii) i grozi nam wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień, jeżeli chodzi o poszczególne gałęzie gospodarki czy życia społecznego - zwrócił uwagę. Pytany o kwestię obowiązkowych szczepień dla lekarzy i personelu medycznego, rzecznik odpowiedział, że większość lekarzy jest już zaszczepiona, ale - dodał - z przykrością należy stwierdzić, że "niestety w gronie lekarskim są pojedyncze przypadki osób, które kwestionują w ogóle system szczepień". 

Mateusz Morawiecki w Kaliszu. "Po 500 plus robimy kolejne wysiłki, żeby wesprzeć rozwój demograficzny"

Podczas wizyty w Kaliszu szef rządu wskazał, że z prowadzonych w Polsce badań wynika jednoznacznie, że Polacy chcą mieć dzieci. - Musimy pomóc łączyć życie zawodowe i rodzinne. Polityka rodzinna jest znakiem rozpoznawczym naszego rządu - mówił Morawiecki. - Warto sobie zdać sprawę, że bez dzieci nie będziemy mogli rozwijać się w długiej perspektywie, dlatego po 500 plus robimy kolejne wysiłki, żeby wesprzeć rozwój demograficzny - stwierdził premier.

(PAP)/ mfr/ pad/

Koronawirus: Więcej informacji przeczytasz na gov.pl

Polska odsprzeda nawet kilkadziesiąt mln szczepionek przeciw COVID-19Polska odsprzeda nawet kilkadziesiąt mln szczepionek przeciw COVID-19

Więcej o: