Ministerstwo Zdrowia: 86 zakażeń koronawirusem i sześć ofiar śmiertelnych

W środę Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane epidemiologiczne. Najwięcej nowych przypadków zdiagnozowano w województwach wielkopolskim i łódzkim.
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

86 nowych zakażeń i sześć ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w środę 14 lipca. Tym samym od początku epidemii koronawirusem zakażonych zostało 2 881 046 osób, a 75 179 zmarło na COVID-19 lub jego współistnienie z chorobami przewlekłymi. Dla porównania tydzień temu były 103 zakażenia i 17 ofiar.

Z choroby wyleczonych zostało 2 652 581 dotychczasowych pacjentów - jest to wynik niższy, niż wczoraj. MZ wyjaśnia, że powodem jest "korekta w systemie EWP". Na kwarantannie przebywają ponad 92 tys. Polaków. Pacjenci covidowi zajmują 57 respiratorów i 392 łóżka.

Koronawirus w Polsce. Brak nowych zakażeń w dwóch województwach

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: wielkopolskiego (15), łódzkiego (10), pomorskiego (8), lubelskiego (7), małopolskiego (7), mazowieckiego (7), śląskiego (7), dolnośląskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (3), podkarpackiego (2), opolskiego (1), kujawsko-pomorskiego (0), lubuskiego (0). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

"Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby" - dodał resort.

Badania polskich naukowców w czasopiśmie "Vaccines". W szpitalach tylko 0,15 proc. w pełni zaszczepionych

Wyniki badań polskich lekarzy zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Vaccines". Analizy naukowców wykazały, że hospitalizacje z powodu zakażenia koronawirusem u osób w pełni zaszczepionych zdarzają się bardzo rzadko. To dowodzi, że szczepionki mają dużą skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

Malta po raz kolejny zmienia zdanie w sprawie niezaszczepionych turystów. Są warunkiMalta po raz kolejny zmienia zdanie w sprawie niezaszczepionych turystów

Osoby w pełni zaszczepione stanowią 0,15 proc. zakażonych SARS-CoV-2, które wymagały hospitalizacji. W grupie tej większość stanowiły osoby nazywane "non-responders" - czyli pacjenci, u których nie wykształciły się przeciwciała mimo przyjęcia pełnych dawek szczepionki. Osoby, które nie zareagowały na szczepienie to głównie osoby z poważnymi niedoborami odporności, osoby po przeszczepach i pacjenci onkologiczni, którzy przeszli intensywne leczenie.  Badania prowadzone były w czterech polskich szpitalach - w Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i Kielcach. Cały raport dostępny jest na mdpi.com.

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Wielka Brytania. Najwięcej zakażeń i zgonów od początku trzeciej fali

Więcej o: