Malta po raz kolejny zmienia zdanie w sprawie niezaszczepionych turystów. Są warunki

Malta była pierwszym krajem w UE, który zdecydował, że od środy 14 lipca nie wpuści na swój teren turystów, którzy nie są w pełni zaszczepieni. Po kilku dniach władze kraju zmieniły zdanie.

W piątek 9 lipca władze Malty poinformowały, że od środy 14 lipca na wyspę będą wpuszczane tylko osoby, które są w pełni zaszczepione - czyli przyjęły jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson lub dwie dawki Pfizera, Moderny czy Astry Zeneki. Kilka godzin przed wejściem zmiany w życie podano jednak, że decyzja ta nie będzie obowiązywać.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Malta wpuści też niezaszczepionych turystów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Możliwość podróżowania na wyspę osób, które nie są w pełni zaszczepione lub nie przyjęły jak dotąd szczepionki, przywróciło tamtejsze ministerstwo zdrowia. Na Maltę mogą więc przylecieć także te osoby, które przed wylotem wykonają test na obecność koronawirusa i będzie on negatywny.

Turyści bez paszportu covidowego muszą się jednak liczyć z tym, że nawet z negatywnym testem zostaną skierowani na kwarantannę. Izolacja takich podróżnych ma trwać pięć dni. Zwolnione z obowiązku posiadania testu będą dzieci do lat pięciu.

Charles SciclunaMalta. Arcybiskup ograniczył msze do niezbędnego minimum

Do tej pory zaszczepiło się już 79 proc. mieszkańców wyspy

Powodem zakazu przylotu dla niezaszczepionych, który ostatecznie nie wszedł w życie, było to, że ostatnie przypadki zakażeń potwierdzane były u turystów, którzy mieli przed przylotem negatywne testy, ale nie byli szczepieni. Władze Malty argumentowały tę decyzję koniecznością ochrony własnego społeczeństwa.

Do tej pory udało się zaszczepić 79 proc. mieszkańców wyspy. W czerwcu kraj ten często nie notował żadnego dziennego zakażenia. Ostatnio jednak sytuacja ta się zmieniła.

Jak podaje serwis maltatoday.com, nieoficjalnym powodem zmiany stanowiska Malty miały być naciski ze strony unijnych urzędników. Zgodnie z zasadami przyjętymi w UE, władze mają umożliwiać w miarę swobodne przemieszczanie się osób niezaszczepionych - jednak warunkiem jest posiadanie negatywnego testu na COVID-19.

MaltaMalta. Do kraju wjadą tylko osoby w pełni zaszczepione na koronawirusa

Więcej o: