Kwaśniewski apeluje o szczepienie się: No do diabła! Nie możemy być aż takimi egoistami

- Ja się szczepiłem i zachęcam wszystkich do zrobienia tego samego - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Były polityk podkreślił, że szczepienia są jedyną skuteczną drogą do wygrania z pandemią koronawirusa. Stwierdził również, iż przyjmując preparat przeciw COVID-19 chronimy swoją rodzinę i bliskich.

Aleksander Kwaśniewski wystąpił w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News, gdzie zwrócił się do Polaków z apelem o szczepienie przeciw COVID-19. Były prezydent przekonywał, że nie wystarczy "dystans społeczny ani lockdowny". - Szczepienia są jedyną skuteczną drogą, żeby dać radę pandemii. Proszę państwa, żebyśmy się szczepili. To naprawdę nie boli - zaznaczył.

Kwaśniewski: Proszę państwa, szczepcie się!

Kwaśniewski podkreślił, że chciałby trzymać się zdrowego rozsądku i - według niego - kwestia szczepień powinna być ponad podziałami partyjnymi. - Ja się szczepiłem i zachęcam wszystkich do zrobienia tego samego. Przeszedłem w dodatku COVID-19 - nikomu tego nie życzę. Przeszedłem szczepienia - proszę państwa, szczepcie się! - przekonywał.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof SaczkaDodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych? Komentarz GIS

Były prezydent wyraził nadzieję, że zaszczepi się wystarczająca większość po to, "aby ci pozostali nie byli tak groźni dla otoczenia". - Apeluję do odpowiedzialności! My nie jesteśmy tylko jednostkami dysponującymi zgodnie z konstytucją szerokim wachlarzem praw i wolności. Ale jesteśmy także częścią zbiorowości, gdzie ponosimy odpowiedzialność za rodzinę, za bliskich, za kolegów, za ludzi w pracy, za ludzi w tramwaju. No do diabła! Nie możemy być aż takimi egoistami - dodał.

Polityk był także pytany o scenariusz wprowadzenia obostrzeń, które obowiązywałyby tylko osoby niezaszczepione. W ostatnim czasie Francja i Grecja zdecydowały się na restrykcje uniemożliwiające wejście niezaszczepionym do restauracji. - Konstytucja daje nam wiele wolności, ale także nakłada wiele obowiązków - powiedział.

- Jeżeli nie jestem zaszczepiony, jeżeli z mojej strony płynie zagrożenie dla otoczenia, no to rezygnuję z tych przyjemności. Jestem niezaszczepiony, nie mogę wejść do restauracji. To jest mój wybór, to jest też wolność - podkreślił. 

Koronawirus w Polsce. Spada liczba chętnych do szczepień

W Polsce wykonano już 31 653 505 szczepień. Liczba osób, które przyjęły obie dawki preparatu przeciw COVID-19 lub jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson przekroczyła w niedzielę 15 milionów - poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. 

Dworczyk zaznaczył jednak, że kolejny tydzień obserwowany jest spadek zainteresowania rejestracją na szczepienia. - W tym tygodniu jeszcze zapadnie decyzja dotycząca większego włączenie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Narodowy Program Szczepień - zapowiedział. 

O spadającej liczbie chętnych do szczepienia się przeciw koronawirusowi mówił również minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister w czasie debaty z uczestnikami XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim mówił, że na początku akcji szczepień mieliśmy 35 proc. chętnych do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19.

- Później doszliśmy do 70 proc. i od dwóch miesięcy stoi. To target, jaki wyznaczają sobie manipulatorzy, aby te 30 proc. nieprzekonanych się nie zwiększało, bo to wystarczająca siła do wywoływania niepokoju społecznego - podkreślił. 

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Wielka Brytania. Najwięcej zakażeń i zgonów od początku trzeciej fali

Więcej o: