Wielka Brytania. Najwięcej zakażeń i zgonów od początku trzeciej fali

Najwyższą od początku trzeciej fali epidemii liczbę wykrytych zakażeń koronawirusem - 36 660 - oraz 50 zgonów z powodu COVID-19 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - poinformowano we wtorek.

Jeśli chodzi o wykryte infekcje, jest to najwyższy poziom od 22 stycznia, a także siódmy kolejny dzień, w którym ich liczba przekracza 30 tys., natomiast zgonów jest najwięcej od 9 kwietnia. Dla porównania - we wtorek przed tygodniem liczba wykrytych zakażeń wynosiła niespełna 28,8 tys., a zgonów - 37. Z kolei rekordowe bilanse od początku epidemii w Wielkiej Brytanii miały miejsce w styczniu tego roku - zakażeń było ponad 68 tys., a zgonów - 1820.

Dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono 5,19 mln infekcji, zmarło 128 481 osób. W obu przypadkach są to siódme najwyższe bilanse na świecie.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof SaczkaDodatkowe obostrzenia dla niezaszczepionych? Komentarz GIS

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Szczyt trzeciej fali w sierpniu

Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia. Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid powiedział w poniedziałek, że w ciągu lata dobowe bilanse zakażeń mogą sięgnąć 100 tysięcy, zaś według SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, w szczycie trzeciej fali można się spodziewać, że codziennie z powodu COVID-19 do szpitali przyjmowanych będzie 1000-2000 osób, a umierać będzie 100-200.

W ostatnich kilku dniach liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu COVID-19 przekracza 500, zaś ich łączna liczba przekroczyła 3500.

Mimo rosnącej liczby zakażeń, w poniedziałek 19 lipca w Anglii nastąpi niemal całkowite zniesienie wszystkich restrykcji covidowych, a w Szkocji - pewne ich poluzowanie. Brytyjski rząd jest zdania, że lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji, a szczepienia znacząco osłabiły związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami.

Do poniedziałku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło prawie 46 mln osób, a obie - 35 mln. Stanowi to odpowiednio 87,3 proc. oraz 66,4 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu do 19 lipca wszystkim dorosłym ma zostać zaoferowana możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki.

Laboratorium / zdjęcie ilustracyjne90-letnia Belgijka zakaziła się jednocześnie dwiema odmianami koronawirusa

Z Londynu Bartłomiej Niedziński/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: