USA. Doradca medyczny Białego Domu przerażony komentarzami przeciw szczepieniom

Za przerażające uznał w niedzielę komentarze na temat akcji szczepień przeciw Covid-19 główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci. Wcześniej mówił, że szef koncernu farmaceutycznego Pfizer przeprosił go za wniesioną bez porozumienia ofertę produkcji trzeciej dawki szczepionki.
Zobacz wideo

"To jest przerażające. Chodzi mi o to, że (ludzie) wiwatują na widok kogoś, mówiącego, że to dobra rzecz i aby nie próbowali ratować swojego życia" - oświadczył dr Fauci w programie State of the Union telewizji CNN.

Odniósł się w ten sposób do reakcji publiczności na uwagi Alexa Berensona, byłego reportera „New York Timesa", podczas sobotniej konferencji ugrupowań konserwatywnych, Conservative Political Action Conference, w Dallas.

Zdaniem konserwatywnego pisarza i dziennikarza rząd USA miał nadzieję skłonić 90 proc. mieszkańców kraju, aby się zaszczepili przeciwko Covid-19. Według ostatnich danych w pełni zaszczepiło się ok. 158 mln Amerykanów, czyli 48,2 proc. ludności. 

Adam Niedzielski, minister zdrowia Niedzielski: Linia trendu dotycząca nowych zakażeń przestała maleć

Fauci: Wszyscy zaczynają krzyczeć i klaskać. O co w tym wszystkim chodzi?

„Po prostu tego nie rozumiem. (…) Wszyscy zaczynają krzyczeć i klaskać. Nie sądzę, żeby ktokolwiek, kto myśli jasno, mógł to zrozumieć. O co w tym wszystkim chodzi?" – zastanawiał się Fauci.

Wcześniej nawiązał w CNN do zapowiadanych w czwartek planów koncernu Pfizer złożenia wniosku o dopuszczenie przez regulatorów trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Miałaby zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta. Amerykańskie instytucje regulujące - Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC)- wydały tego samego dnia wspólne oświadczenie, że nie są w tej chwili przekonane o takiej potrzebie.

Fauci powiedział, że z przeprosinami zadzwonił do niego dyrektor generalny Pfizera Albert Bourla. Jak zapewniał koordynacja działań w sprawie szczepionek w ciągu ostatnich czterech lub pięciu miesięcy była nadzwyczaj dobra.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/ 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Policja (zdjęcie ilustracyjne) Sąsiad o poszukiwanym 52-latku: Mówił, że ma wszystkiego dość

Więcej o: