Abp Stanisław Gądecki nie miał wątpliwości. "Pewnie, że się zaszczepiłem, dwa razy Pfizerem"

Arcybiskup Stanisław Gądecki poinformował w rozmowie z Radiem Poznań, że zaszczepił się przeciwko koronawirusowi. - Nie miałem żadnych wątpliwości - powiedział metropolita poznański i przewodniczący KEP.

W tym tygodniu Gądecki jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał w oświadczeniu, że szczepienia są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Arcybiskup Stanisław Gądecki, pytany przez reportera Radia Poznań, przyznał, że otrzymał dwie dawki preparatu Pfizer. - Pewnie, że się zaszczepiłem, dwa razy Pfizerem się zaszczepiłem - powiedział abp Gądecki. - Nie miałem żadnych wątpliwości. Zazwyczaj szczepienia są prozaiczną częścią naszego życia i im bardziej się cywilizujemy, tym więcej szczepień potrzebujemy - dodał.

Oświadczenie KEP ws. szczepień przeciwko COVID-19

W oświadczeniu z tego tygodnia arcybiskup Stanisław Gądecki napisał, że szczepienie nie jest, co do zasady, obowiązkiem moralnym. Powołał się przy tym na notę watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary z 21 grudnia 2020 roku.

O. Rydzyk chwali Czarnka na Jasnej Górze. O. Rydzyk chwali Czarnka na Jasnej Górze. "Najlepszy minister edukacji po wojnie"

"Kościół podkreślał, że wynalezienie szczepionek może być uznane - z perspektywy medycyny prewencyjnej - za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnymi" - napisał abp Gądecki w oświadczeniu. Przewodniczący KEP zaznaczył, że "szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw".

Adam Niedzielski o promocji szczepień: Autorytet Kościoła mógłby pomóc

Na początku lipca Adam Niedzielski poprosił Kościół o wsparcie rządu w kwestii promowania szczepień. Minister zdrowia zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzeby jest nowy impuls". - Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - ocenił szef MZ.

Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

Adam Niedzielski, minister zdrowiaNiedzielski: Linia trendu dotycząca nowych zakażeń przestała maleć

Więcej o: