Koronawirus. 90-latka z Belgii zmarła po jednoczesnym zakażeniu dwoma wariantami

Europejscy naukowcy są zdania, że możliwe jest zakażenie się dwoma wariantami COVID-19 jednocześnie. Prawdopodobnie spotkało to 90-latkę, która zmarła w marcu tego roku w Belgii.

Sprawę opisuje BBC. Lekarze podejrzewają, że chora na COVID-19 90-letnia kobieta zakaziła się od dwóch różnych osób. Kobieta zmarła w marcu 2021 roku w Belgii. Nie była zaszczepiona. 

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

COVID-19. 90-latka była zakażona dwoma wariantami koronawirusa

Przypadek kobiety został omówiony podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych. Według ekspertów, na których badania powołuje się BBC, to pierwszy taki udokumentowany przypadek, choć doniesienia o zakażeniach dwoma wariantami jednocześnie już się pojawiały. W styczniu 2021 naukowcy z Brazylii informowali o dwóch osobach, które jednocześnie zakaziły się dwoma wariantami koronawirusa, jednym z nich miał być wariant gamma. Z kolei w Portugalii znany jest przypadek 17-latka, który zakaził się koronawirusem w momencie, gdy jeszcze dochodził do siebie po zakażeniu innym wariantem. 

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: 66 zakażeń koronawirusem i jedna ofiara śmiertelna

Jak czytamy w artykule BBC, badania laboratoryjne próbek pobranych od 90-latki wykazały, że COVID-19 w jej przypadku był wywołany przez dwa warianty - alfę i betę. - Oba te warianty krążyły w tym czasie w Belgii, więc jest prawdopodobne, że kobieta została zakażona różnymi wariantami od dwóch różnych osób. Niestety, nie wiemy, jak doszło do zakażenia - powiedziała dr Anne Vankeerberghen ze szpitala w belgijskim Aalst. Jak dodała, kobieta mieszkała sama, ale miała wielu opiekunów. Obecnie naukowcy nie wiedzą, czy jednoczesne zakażenie dwoma wariantami odegrało rolę w szybszym pogorszeniu się stanu zdrowia

Zdjęcie ilustracyjne Gdzie jest burza? IMGW wydaje ostrzeżenia dla czterech województw

Więcej o: