Ministerstwo Zdrowia: 66 zakażeń koronawirusem i jedna ofiara śmiertelna

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 66 nowych zakażeniach w Polsce. Z COVID-19 wyzdrowiało także kolejnych 47 pacjentów.
Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

W niedzielę 11 lipca Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane epidemiologiczne. Ostatnie testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 66 osób. Resort poinformował też o śmierci jednego pacjenta. Bilans zakażeń w Polsce wzrasta tym samym do 2 880 821, a ofiar śmiertelnych do 75 160. Dla porównania, tydzień temu zakażonych były 54 osoby, a liczba ofiar była taka sama.

Z COVID-19 wyleczono już ogółem 2 652 505 osób, co stanowi wzrost o 47 w porównaniu do wczorajszych danych. Na kwarantannie przebywa natomiast ponad 98 tysięcy Polaków. Pacjenci covidowi korzystają z 63 dostępnych dla nich respiratorów (spadek o siedem w ciągu doby) oraz 426 łóżek (spadek o 24). Dla zakażonych koronawirusem wolnych pozostaje 90,64 proc. respiratorów i 93,73 proc. łóżek. 

Koronawirus w Polsce. W niedzielę zmarła tylko jedna osoba

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (12), dolnośląskiego (11), wielkopolskiego (7), kujawsko-pomorskiego (4), lubelskiego (4), łódzkiego (3), małopolskiego (3), opolskiego (3), podkarpackiego (3), podlaskiego (3), śląskiego (3), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (1), pomorskiego (1), świętokrzyskiego (1), warmińsko-mazurskiego (1). 4 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

"Z powodu COVID19 zmarło 0 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba" - dodaje resort.

Adam Niedzielski: Jeżeli czwarta fala COVID-19 będzie duża, to oznacza konieczność wprowadzania znowu poważnych restrykcji i ograniczeń w gospodarce

W sobotę Adam Niedzielski uczestniczył w debacie XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej. Minister zdrowia mówił m.in. że szczepienie to akt patriotyzmu, ponieważ jest walką o siłę kraju. Zdaniem polityka jesienią rozegra się kluczowa batalia, której rozmiary będą zależne od poziomu wyszczepienia przeciwko COVID-19 oraz tego, jak Polacy stosowali się do obostrzeń. 

- Jeżeli czwarta fala COVID-19 będzie duża - pod kątem liczby zakażeń, hospitalizacji i liczby zgonów - to oznacza konieczność wprowadzania znowu poważnych restrykcji i ograniczeń w gospodarce.(...) Jeżeli na jesień okaże się, że będziemy musieli do tego wrócić, to przegramy gospodarczo, politycznie, bo każda nasza porażka - mówił Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zapewniał, że szczepionki są weryfikowane także przez naukowców w Polsce i MZ jest gwarantem tego, że są to preparaty bezpieczne. Adam Niedzielski ostrzegał też przed antyszczepionkowcami, który krytykują każdy pozytywny wpis o znaczeniu szczepień. - To są boty, sztuczne fermy trolli, które mają za zadanie deprecjonować, prowadzić do destabilizacji, wywoływać emocje, doprowadzić do tego, że na jesień będziemy mieli lockdown i wtedy postawić Polskę w defensywie - mówił. 

Więcej o: