Koronawirus. Rosja zmaga się z kolejną falą zakażeń. Najwyższa liczba zgonów od początku pandemii

W Rosji w ciągu minionej doby odnotowano 752 zgony z powodu COVID-19 - to najwyższy dobowy bilans od początku obecnej pandemii. Maksymalne wskaźniki zgonów rejestrowane są w Rosji w ostatnich tygodniach co kilka dni. Podobnie jak znaczne wzrosty zakażeń koronawirusem.

Poprzedni najwyższy przyrost zgonów w ciągu doby miał miejsce 6 lipca, gdy zmarło 737 osób. Zgodnie z opublikowanymi w sobotę danymi sztabu rządowego od początku zmarło pandemii 142 253 pacjentów z COVID-19.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Koronawirus. W Rosji odnotowano największą dobową liczbę zgonów od początku pandemii 

Wysoka liczba zgonów nadal rejestrowana jest w Moskwie i Petersburgu: w obu metropoliach zmarło w ciągu minionej doby ponad sto osób. Na kolejnych miejscach są obwody: irkucki i niżnienowogrodzki, gdzie zmarło w ciągu doby po 28 chorych.

Liczba nowych zakażeń przekroczyła w sobotę 25 tysięcy (25082) i jest zbliżona do wskaźników notowanych w Rosji w styczniu 2021 roku.

Pandemia koronawirusa. Hospital del Mar , Barcelona, 9 lipca 2021Hiszpania. Blisko 22 tys. zakażeń i drastyczny wzrost infekcji wśród młodzieży

Rosja. Według oficjalnych danych od początku roku zmarło w kraju 914 tys. osób. To wzrost o 17 proc. 

Z ogłoszonych w piątek danych urzędu statystycznego Rosstat o umieralności w ciągu pięciu miesięcy bieżącego roku wynika, że od początku roku zmarło w Rosji 914,9 tys. osób. Jest to o 17,1 proc. wyższy wskaźnik niż w analogicznym okresie roku 2020.

Choć w maju po raz pierwszy umieralność spadła w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, to w czerwcu - gdy rozpoczęła się obecna nowa fala zakażeń - liczba zgonów znów wzrosła. Za wzrost zakażeń odpowiedzialny jest, według władz, rozprzestrzeniający się w Rosji wariant Delta koronawirusa.

Spadku umieralności nie należy się spodziewać w najbliższych tygodniach, mimo propagowania przez władze szczepień przeciw COVID-19 i wprowadzania nowych restrykcji - ocenia w sobotę "Kommiersant". Dziennik prognozuje, że efekt wprowadzanych działań będzie widoczny w statystykach dopiero we wrześniu-październiku.

PAP, autorzy: z Moskwy Anna Wróbel/awl/zm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: