Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. "Na stole leży pomysł nauki hybrydowej"

- Jeśli nie będziemy widzieli dynamicznego wzrostu zakażeń, to najprawdopodobniej dzieci we wrześniu wrócą do szkół - powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że rozważana jest też możliwość wprowadzenia nauczania hybrydowego, w razie gdyby sytuacja epidemiczna się pogorszyła.

Szef resortu zdrowia pytany na piątkowej konferencji prasowej o powrót dzieci do szkół po wakacjach zaznaczył, że obecnie nie została jeszcze podjęta żadna decyzja. Podkreślił jednocześnie, że są rozważane różne warianty, a wszystko jest uzależnione od sytuacji epidemicznej. Zwrócił też uwagę na realizacje programu szczepień. Dodał, że resort zakłada, że program szczepień od września wejdzie do szkół.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Niedzielski: Dzieci powrócą do szkół, jeśli nie pojawi się wzrost zakażeń. Rozważamy scenariusz nauki hybrydowej

- Wśród wariantów, które rozważamy są w zasadzie takie dwa dominujące. Jeden, który oznacza powrót do szkół - bo będziemy robili wszystko, żeby ten powrót do szkół miał miejsce - jeżeli [...] nie będziemy widzieli jakiegoś dynamicznego wzrostu zakażeń - powiedział Niedzielski.

Jeśli jednak sytuacja epidemiczna będzie przez nas oceniana nie tak optymistycznie, jak możemy powiedzieć w tej chwili, to jest taki pomysł na stole, który polega na tym, żeby dać sobie ten okres pierwszych dwóch tygodni wrześniowych właśnie na to nauczanie hybrydowe

- dodał.

Jak tłumaczył, rozważane przez resort rozwiązanie polegałoby na tym, aby najpierw jedna grupa dzieci została w domu, tak by na jaw wyszły ewentualne powakacyjne zakażenia. Zaznaczył, że rozważane jest tu zarówno nauczanie hybrydowe jak i zdalne, przy czym bardziej prawdopodobne jest hybrydowe. 

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Pfizer chce trzeciej dawki szczepionki. Ma chronić przed wariantem Delta

- To jest scenariusz mniej prawdopodobny i jego prawdopodobieństwo wzrasta wraz z tym, jak ewentualnie pogorszy się sytuacja epidemiczna - stwierdził Niedzielski.

PAP, autor: Marcin Chomiuk

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: