Pfizer chce podania trzeciej dawki u zaszczepionych. Ma chronić przed wariantem Delta

Pfizer/BioNTech zamierza złożyć do amerykańskich służb medycznych wniosek o autoryzację trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Według konsorcjum dodatkowa dawka może zwiększyć poziom przeciwciał pięcio-, a nawet dziesięciokrotnie. Trzecia dawka ma być również zabezpieczeniem przed wariantem Delta. Amerykańskie agencje federalne są jednak sceptyczne wobec pomysłu.

W ciągu najbliższych tygodni Pfizer i BioNTech zamierzają przekazać dane z testów nad trzecią dawką szczepionki do Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Konsorcjum zapowiedziało złożenie wniosku o autoryzację trzeciej dawki w trybie przyspieszonym. 

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

USA. Pfizer chce trzeciej dawki szczepionki. Duży wzrost przeciwciał

Według Pfizera i BioNTech badania nad skutecznością trzeciej dawki preparatu przeciw COVID-19 są bardzo obiecujące. Konsorcjum zapewnia, że podanie jej po 6 miesiącach od przyjęcia drugiej dawki może zwiększyć poziom przeciwciał pięcio- lub nawet dziesięciokrotnie.  

Mikael Dolsten, szef wydziału badań i rozwoju Pfizera, podkreślił, że dotychczasowe dane m.in. z Wielkiej Brytanii i Izraela pokazują, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki skutecznie chroni przed wirusem Delta. Dodał, że trzecia dawka wchodziłaby w grę w momencie zanikania przeciwciał. 

USA. Rządowe agencje są sceptyczne

Amerykańscy eksperci nie są jednak przekonani, czy przyjęcie trzeciej dawki będzie konieczne. "Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni, nie potrzebują w tej chwili dodatkowej dawki" - można przeczytać we wspólnym komunikacie Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. 

Obie federalne agencje wskazują, że zaszczepienie dwoma dawkami preparatu przeciw COVID-19 stanowi skuteczne zabezpieczenie przed poważnym zachorowaniem i śmiercią. Podkreślono, że ochrona obejmuje również wariant Delta. Agencje zapewniły, że wniosek dotyczący dodatkowej dawki poddadzą bardzo rygorystycznej ocenie naukowej. 

Niektórzy eksperci uważają, że podanie trzeciej dawki wiązałoby się ze zbyt dużymi wydatkami. Cytowany przez Associated Press dr William Schaffner wskazuje, że środki i wysiłek poświęcony na podanie trzeciej dawki mogłyby być lepiej wykorzystane do zaszczepienia osób, które dotychczas nie przyjęły ani jednej dawki preparatu przeciw COVID-19. 

Więcej o: